ساعت کاری از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر
تهران_ جنت آباد جنوبی
0912-1036693
ساعت کاری از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر
0912-1036693
تهران جنت آباد جنوبی
جستجو

مراقبت از سلامت دندان

مراقبت از سلامت دندان
 

سلامت دندان به سلامت کلی دهان شما – از جمله دندان ها، لثه ها و زبان شما اشاره دارد و مراقبت از آن در اشکال و اندازه های مختلف انجام می شود. سلامت دهان و دندان شما می تواند شاخص خوبی برای سلامت کلی بدن باشد و بهداشت نامناسب دهان می تواند خطر ابتلا به بیماری در سایر نواحی بدن شما را افزایش دهد، بنابراین نباید از سلامت دندان خود غافل شوید! برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با حفظ سلامت دهان و دندان با این مقاله از سایت لابراتوار دندانسازی اسپید همراه باشید.

بهداشت دهان و دندان

مراقبت های بهداشتی دندان

مراقبت های بهداشتی دندان به طور کلی می تواند به سه دسته مجزا تقسیم شود:

مراقبت های پیشگیرانه از  آسیب دیدن دندان

مراجعه به دندانپزشک برای معاینات روتین یک نوع مراقبت پیشگیرانه و یک جنبه ضروری از روال مراقبت از دهان و دندان است.

دندانپزشک معاینات مختلفی را برای ارزیابی سلامت دندان های شما انجام می دهد و به دنبال مسائل رایج دندانی مانند علائم پوسیدگی دندان یا بیماری لثه هستند. در صورت عدم درمان، این شرایط می تواند منجر به درد، از دست دادن دندان، تحلیل لثه و حتی تحلیل استخوان های بدن شما شود. با مراجعه منظم به دندانپزشک خود و تشخیص زودهنگام علائم این مسائل، گامی پیشگیرانه برای سلامت دندان خود برمی دارید و به طور بالقوه از درد و ناراحتی های احتمالی در آینده جلوگیری می کنید.

معاینات معمول همچنین می تواند شامل ابزار بهداشتی دندان برای از بین بردن پلاک و جرم دندان ها و لثه ها باشد. بسته به وضعیت شما، متخصصان دندانپزشکی همچنین ممکن است اشعه ایکس بگیرند، سیلانت بمالند، فلوراید در مطب ارائه دهند، در مورد بهداشت شخصی و تغذیه به شما آموزش دهند و محصولاتی را برای شما و خانواده تان توصیه کنند. دفعات معاینات دهان و دندان و قرار ملاقات های بهداشتی دندان بستگی به سلامت دندان شما دارد، اما توصیه معمول دو بار در سال است.

مراقبت های ترمیمی دندان

حتی با وجود تمام مراقبت های پیشگیرانه مناسب، ممکن است همچنان به درمان ترمیمی نیاز داشته باشید. مراقبت های ترمیمی دندان به هر روشی اطلاق می شود که مشکل دندان یا لثه شما را ترمیم کند. این مشکلات می توانند از نظر شدت متفاوت باشند – از یک حفره کوچک تا پریودنتیت – و درمان های مرتبط با آن ها نیز متفاوت است. اکثر مشکلات دندانی مربوط به دندانی است که پوسیده، از دست رفته، لق شده یا نهفته است.

انواع درمان های ترمیمی

ترمیم دندان یک فرآیند پزشکی است که هدف آن بازسازی دندان‌های تخریب‌شده، آسیب‌دیده یا از دست رفته است. این ترمیمات ممکن است به دلیل دندان‌های تخریب‌شده ناشی از تصادف،کاشت دندان، آسیب به ساختار دندان از جمله پوسیدگی و شکستگی، یا در نتیجه عفونت یا ناراحتی‌های دیگر مورد نیاز قرار گیرند. درمان‌های ترمیمی دندان به صورت گسترده‌ای انجام می‌شوند، و نوع درمان بستگی به نوع و میزان تخریب دندان دارد. در زیر، برخی از انواع درمان‌های ترمیمی دندان ذکر شده‌اند:
پر کردن (پلمپ) دندان
این درمان برای تعمیر پوسیدگی یا شکستگی کوچک دندان استفاده می‌شود. مواد متداولی مانند رزین‌های کامپوزیت یا آمالگام استفاده می‌شوند.
کامپوزیت‌های مستقیم
این نوع مواد ترمیمی به صورت مستقیم بر روی دندان اعمال می‌شوند و با استفاده از یک اشعه نوری خاص تثبیت می‌شوند. این مواد با رنگ دندان تطابق دارند و برای تعمیر پوسیدگی، شکستگی و نقص‌های جزئی دندان مناسب هستند.
پر کردن آمالگام
این نوع درمان برای تعمیر پوسیدگی‌های بزرگتر استفاده می‌شود. آمالگام یک ماده فلزی است که ممکن است بر روی دندان‌ها قرار گیرد تا ساختار دندان را بهبود بخشد.
کاشت دندان یا ایمپلنت
در صورت از دست رفتن یک یا چند دندان، می‌توان از کاشت دندان به عنوان یک راه حل دائمی استفاده کرد. ایمپلنت دندان به کمک جراحی انجام می‌شود و به عنوان یک گزینه ترمیمی پیشرفته شناخته می‌شود.
درمان عصب (روت کانال)
در صورت تخریب عمیق پوسیدگی که به عصب دندان نفوذ کرده است، انجام عمل جراحی روت کانال برای تخلیه عصب و پر کردن فضای خالی با مواد ترمیمی انجام می‌شود.
تعویض کامل دندان
در برخی موارد، اگر دندان به حدی تخریب شده باشد که ترمیم آن ممکن نباشد، تعویض کامل دندان با دندان مصنوعی یا پروتز دندان انجام می‌شود. در هر صورت، تشخیص تخریب دندان و نوع درمان مناسب، باید توسط یک دندانپزشک متخصص انجام شود.
دندانپزشکی زیبایی

علاوه بر سلامت دهان و دندان، مراقبت های بهداشتی دندان راهی برای بهبود ظاهر لبخند شما نیز فراهم می کند. به عنوان مثال، افرادی که دارای دندان های شلوغ، کج یا از دست رفته هستند، ممکن است برای اصلاح تراز و عملکرد دندان های خود به دنبال کمک باشند. متخصصین ارتودنسی و پروتز می توانند از طریق گزینه های درمانی مانند بریس ها به بهبود لبخند شما کمک کنند .

تغییرات مراقبت از دندان با افزایش سن

اهمیت مراقبت از سلامت دندان به میزان بسیارزیادی بستگی به سن افراد دارد. همانطور که بدن شما با گذشت زمان تغییر می کند، لبخند شما نیز تغییر می کند. از اولین رویش دندان تا هورمون های پیری، مراقبت از دندان ما در طول زندگی نیاز به تغییر دارد. بیایید نگاهی به مراحل اولیه مراقبت از دندان بیندازیم تا بتوانید در مراقبت از خود یا فرزندانتان احساس اطمینان بیشتری کنید.

مراقبت از دندان کودک قبل از مدرسه

حتی قبل از اینکه اولین دندان ها نمایان شوند، می‌توانید با پاک کردن لثه‌های او پس از شیردهی با یک گاز مرطوب یا پارچه تمیز ، از سلامت دهان کودک خود مراقبت کنید . هنگامی که اولین دندان ها ظاهر می شوند – در حدود شش ماهگی – مستعد پوسیدگی دندان در کودک می شوند، بنابراین تمیز کردن مداوم ضروری است.

در نهایت می توانید دندان های شیری کودک خود را با یک مسواک به اندازه کودک و خمیر دندان بدون فلوراید تمیز کنید. بعد از دو سالگی، می‌توانید به اندازه یک نخود خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید. همچنین می‌توانید زمانی که متوجه شدید که دو یا چند دندان کودکتان به هم متصل است بین دندان های کودکتان نخ دندان بکشید.

اولین ویزیت دندانپزشکی فرزندتان را پس از بیرون آمدن اولین دندان او یا تا اولین تولدش برنامه ریزی کنید. این قرار ملاقات زمان خوبی برای بحث در مورد توصیه های فلوراید، دندان درآوردن، مکیدن انگشت شست و نگرانی های مربوط به مراقبت در منزل با متخصص دندانپزشکی شما خواهد بود.

مراقبت از دندان کودک بعد از مدرسه

کودکان در سن پنج یا شش سالگی و زمانی که دندان های دائمی شروع به رویش می کنند، شروع به از دست دادن دندان های شیری خود می کنند. آن ها معمولاً در سن 12 یا 13 سالگی تمام دندان های دائمی خود را دارند. در حالی که هر کودکی متفاوت است، اکثر آن ها تا سن 8 تا 10 سالگی برای مسواک زدن نیاز به نظارت شما دارند در نتیجه شما می توانید کمک به آن ها را در مراقبت از دندان در اولویت خود قرار دهید.

کودک شما باید به طور منظم برای معاینه و درمان بهداشت دندان به دندانپزشک خود مراجعه کند. به این دلیل که متخصص دندانپزشکی نیاز است، دندان های کودک شما را بررسی کند و احتمالاً سیلانت‌های دندانی و درمآن های فلوراید در مطب را برای جلوگیری از پوسیدگی زودهنگام توصیه می‌کند. آن ها همچنین ممکن است تکنیک های اساسی مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را به آن ها آموزش دهند.

در رابطه با ایمپلنت دندان در کودکان زیر 15 سال بدانید!

مراقبت از دندان در سال های نوجوانی

اگر به سال های نوجوانی رسیده‌اید، امیدواریم که تمام آیین‌های بهداشت دهان و دندان و انتخاب‌های رژیم غذایی را برای سلامت خود در اولویت قرار داده باشید. با این حال، یادآوری های هوشیارانه برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را حفظ کنید. اگر کودک شما بریس دارد، طبیعی است که از محدودیت های رژیم غذایی ناامید شود ویا به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن تمایل نداشته باشد. به آن ها یادآوری کنید که با جدا شدن بریس ها چقدر احساس اعتماد به نفس خواهند داشت.

بهداشت دهان و دندان

مراقبت از دندان در جوانی

پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان، به دلیل کار گروهی شما، فرزند شما با دندان های سالم و رعایت بهداشت دهان و دندان به دنیا می رود. قبل از رفتن، یک قرار ملاقات معمولی برای بهداشت دهان و دندان برای ارزیابی های کامل تعیین کنید. تقریباً در این زمان، دندان های عقل شروع به رویش می کنند و اگر این دندان ها نهفته باشند، متخصص دندانپزشکی ممکن است کشیدن آن را توصیه کند.

مراقبت از دندان در بزرگسالی

اگرچه ممکن است سال های مستعد پوسیدگی دندان را پشت سر گذاشته باشید، اما بازدیدهای منظم دندانپزشکی و مراقبت های پیشگیرانه هنوز بخش مهمی از سلامت دهان و دندان شما هستند. با افزایش سن، خطر ابتلا به بیماری های پریودنتال و سرطان های دهان بیشتر می شود. به‌علاوه، اگر قبلاً کار ترمیمی انجام داده‌اید، معاینات منظم می‌تواند مطمئن شود که پرکردگی‌ها، روکش‌ها، ایمپلنت‌ها و موارد دیگر هنوز نیاز به ترمیم مجدد نخواهند داشت.

مراقبت از دندان در دوران پیری

با چندین دهه استفاده، دندان ها و لثه‌های شما فرسوده می‌شوند و بیشتر مستعد مشکلات خرابی دندان می‌شوند. از خشکی دهان تا فرسایش – افراد مسن دارای مجموعه منحصر به فردی از نیازهای مراقبت از دهان هستند. حتی اگر در حال حاضر به دندان مصنوعی کامل یا جزئی نیاز دارید، همچنان باید با پیروی از تمام دستورالعمل‌های متخصص دندانپزشکی برای مراقبت از پروتزهای خود و مراجعه منظم به دندان‌پزشک برای شناسایی علائم ساییدگی یا آسیب، سلامت دهان خود را در اولویت قرار دهید.

 بهترین کاری که می توانید انجام دهید، علاوه بر حفظ یک برنامه منظم مراقبت در منزل، برنامه ریزی منظم برای معاینات دندانپزشکی و قرار ملاقات های بهداشتی دندان داشته باشید. متخصصان دندانپزشکی شما می توانند از نزدیک سلامت دهان و دندان شما را زیر نظر داشته باشند و قبل از افزایش شدت مشکلات از آن ها مراقبت کنند. پس بهتر است هر 6 ماه یک بار توسط دندانپزشک ویزیت شوید.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *