ساعت کاری از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر
تهران_ جنت آباد جنوبی
0912-1036693
ساعت کاری از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر
0912-1036693
تهران جنت آباد جنوبی
جستجو

خطرات احتمالی کامپوزیت

خطرات احتمالی کامپوزیت

پرکردن های دندانی کامپوزیتی در حال تبدیل شدن به یک جایگزین متداول برای پرکردن آمالگام هستند، در درجه اول نگرانی ها به دلیل سمت جیوه بوده است. در حالی که رزین کامپوزیت یکی از ایمن ترین پرکننده های موجود برای دندان است، اما مهم است که از  دندانپزشک خود در مورد مواد دقیق استفاده شده در پرکردگی دندان های خود سؤال کنید.

یک عمل دندانپزشکی بیولوژیکی باید این اطمینان را به شما بدهد که پر کردن کامپوزیت آنها عاری از هرگونه مواد سمی است که ممکن است به طور بالقوه به سلامتی شما آسیب برساند.

سمی بودن پر کردن کامپوزیت

اگر ماده پر کننده دندان حاوی بیسفنول A (BPA) یا سایر مواد سمی دیگر باشد این امکان وجود دارد که پر کردن کامپوزیت برای بدن سمی باشد. از آنجایی که این مواد با گذشت زمان فرسوده می شوند، مواد سمی مورد استفاده در یک ترکیب کامپوزیت، ممکن است به داخل حفره دهان نفوذ کرده و به سلامتی بدن فرد آسیب وارد شود.

به طور کلی، پرکننده های رزین کامپوزیت بسیار ایمن تر از گذشته هستند، اما همیشه بهتر است که قبل از پرکردن با دندانپزشک خود در رابطه با مواد کامپوزیت مشورت کنید. ویژگی های هیچ یک از رزین های کامپوزیت یکسان نیستند و اکثر آنها حاوی انواع اکریلیک و مواد دیگری هستند که باعث ایجاد اثر چسبندگی می شوند.

یک دندانپزشک بیولوژیکی با استفاده از اطلاعاتی که از رویکرد کل بدن بیمار متوجه می شود، اطمینان حاصل می کند که کامپوزیت شما حاوی BPA و سایر مواد بالقوه مضر نخواهد بود. این مواد ممکن است شامل 2-هیدروکسی اتیل متاکریلات (HEMA) و بیسفنول A-گلیسیدیل متاکریلات (bis-GMA)، یک عامل پیوند دهنده باشند.

رابطه کامپوزیت و سلامتی

پر کردن کامپوزیت به تنهایی و به خودی خود ممکن است باعث مشکلات سلامتی نشود. تحقیقات نشان می دهد که سطوح پایین BPA  در برخی از رزین‌های کامپوزیت عموما باعث نگرانی و بروز مشکلات در سلامتی فرد نمی شود.

از نظر رزین کامپوزیت، محققان هشدار می‌دهند که تحقیقات بیشتری برای تعیین اثرات بلندمدت BPAs مورد استفاده در مواد کامپوزیت برای مبارزه با پوسیدگی دندان مورد نیاز است.

قرار گرفتن در معرض بیش از حد BPA اختلالات سلامتی زیر را ممکن است باعث شود :

  • اختلالات هورمونی
  • مشکلات مربوط به بارداری
  • اختلالات غدد درون ریز
  • نگرانی های رفتاری در کودکان
  • افزایش خطر ابتلا به فشار خون و بیماری قلبی

برخی از پرکننده های کامپوزیت رزین نیز ممکن است باعث واکنش های آلرژیک در بیماران شوند. واکنش‌ها ممکن است شبیه بثورات پوستی، خارش یا تورم باشند. واکنش‌ها به پر کردن آمالگام شایع‌تر است.

ایمن ترین مواد پرکننده دندان

ایمن ترین مواد پرکننده دندان برای دندان های طبیعی عبارتند از:

پرسلن/سرامیک

پر کردن های پرسلن تا زمانی که با پرکردگی های فلزی موجود ترکیب نشده باشند برای پر کردن دندان بی خطر هستند. هنگامی که روی پرکردگی های فلزی استفاده می شود، در صورت نفوذ به داخل حفره دهان می تواند باعث آسیب به ساختار دندان و سمیت شود.

گلاس آینومر (بدون فلوراید)

این پرکننده های همرنگ یا سفید دندان تا زمانی که فاقد فلوراید باشند، گزینه ای مطمئن هستند. استفاده از فلوراید با پیشگیری از پوسیدگی یا پوسیدگی مرتبط است، اما در صورت استفاده بیش از حد می تواند اثرات منفی بر سلامتی داشته باشد.

کامپوزیت رزین بدون BPA :

پر کردن کامپوزیت یک گزینه ایمن در نظر گرفته می شود زمانی که مواد سمی در مخلوط استفاده نمی شود. معاینات منظم دندانپزشکی و راهکارهایی برای رفع عادت هایی مانند دندان قروچه، عمر پرکردگی های شما را طولانی تر می کند.

معایب پر کردن کامپوزیت

پر کردن کامپوزیت دارای معایبی است. آنها می توانند گران تر از پر کردن آمالگام باشند و در طول زمان با سایش زیاد یا دندان قروچه آسیب می بینند. پرکردگی های آمالگام یکی از بادوام ترین پرکننده ها به حساب می آیند، اما خطراتی را به همراه دارند.

پرکننده‌های آمالگام دندان که گاهی پرکننده‌های نقره نامیده می‌شوند، خطرناک‌ترین مواد ترمیمی محسوب می‌شوند که امروزه هنوز به طور گسترده در مطب‌های دندان‌پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در موارد شدیدتر، مسمومیت جیوه با با فلزات سنگین مرتبط است، وضعیت شدیدی که می تواند باعث علائم عصبی شود.

بیمارانی که نگران عوارض جانبی سطوح پایین جیوه هستند به دندانپزشکان مراجعه می کنند تا پرکننده های جیوه را حذف کنند تا محلول های طبیعی را جایگزین پرکردگی های آمالگام نقره کنند.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *