ساعت کاری از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر
تهران_ جنت آباد جنوبی
0912-1036693
ساعت کاری از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر
0912-1036693
تهران جنت آباد جنوبی
جستجو

علت عفونت لثه چیست؟

علت عفونت لثه چیست؟

علت عفونت لثه چیست؟

عفونت لثه می تواند وجود هرگونه چرک و التهاب در بافت لثه ‌باشد و بیشتر با بروز تورم لثه ها و درد همراه است. این بیماری به علت فعال شدن سیستم ایمنی مخاطی دهان و پاسخ آن به عوامل عفونی گوناگون ایجاد می‌گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با علل بروز عفونت لثه و راه های درمان عفونت های لثه با این مطلب از سایت لابراتوار دندانسازی اسپید همراه باشید.

عفونت لثه

عفونت لثه

عفونت لثه می تواند به وجود هرگونه چرک و التهاب در بافت لثه ‌اشاره داشته باشد و بیشتر با بروز تورم لثه ها و درد همراه است. این بیماری به علت فعال شدن سیستم ایمنی مخاطی دهان و پاسخ آن به عوامل عفونی گوناگون ایجاد می‌گردد و با متورم کردن لثه و پر خون کردن آن سبب بروز ناراحتی ‌ها و علائم اولیه بیماری در مبتلایان می‌گردد.

التهاب لثه یا عفونت لثه یک بیماری باکتریایی است که با درگیر کردن لثه‌ ها موجب بروز چرک در حفره‌ دهانی بیمار می‌شود. بروز این بیماری معمولا با علائمی مثل بوی بد دهان همراه است. عدم کنترل عفونت لثه موجب بروز عوارضی مثل آبسه، کیست دندان، پوسیدگی و عفونت دندان و در نهایت لقی دندان می شود در نتیجه در صورت عدم درمان دندان خود را از دست خواهید داد.

جالب است بدانید که عفونت لثه یکی از شایع‌ترین بیماری ‌های دهان و دندان محسوب می‌شود و سالانه میلیون ‌ها نفر به این عارضه مبتلا می گردند. ولی علائم و شدت این بیماری در افراد مختلف متفاوت است. کنترل و درمان التهاب و عفونت لثه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا ادامه یافتن این بیماری و عدم کنترل آن موجب از بین رفتن استحکام و یکپارچگی بافت لثه خواهد شد و در نهایت خطر افتادن و پوسیدگی دندان را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد.

عوامل اصلی ایجاد کننده التهاب و عفونت لثه

استفاده‌ی غلط از نخ دندان باعث بروز عفونت لثه می ‌گردد!

استفاده از نخ دندان یکی از عالی ترین راه‌ ها برای پیشگیری از عفونت لثه می ‌باشد و انجام دادن مداوم این فرایند سبب حفظ سلامت دندان‌ ها و لثه شما می گردد. با این حال، استفاده غلط از نخ دندان باعث تخریب بافت لثه‌ ها می شود و به این علت است که شما بایستی با اصول اولیه و روش صحیح استفاده از نخ دندان آشنا باشید تا از بروز التهاب و عفونت لثه جلوگیری نمایید.

بعضی از افراد استفاده از نخ دندان را با وسواس زیاد انجام می‌ دهند و این مسئله سبب وارد شدن آسیب به بافت لثه‌ ها می‌شود و زمینه را برای بروز عفونت لثه فراهم می کند. غشای مخاطی در حفره‌ی دهانی نخستین سد دفاعی بدن برای جلوگیری از بروز التهاب لثه محسوب می گردد و وارد شدن آسیب به بافت لثه به علت استفاده‌ غلط از نخ دندان سبب از بین رفتن این سد دفاعی می گردد و زمینه را برای تهاجم باکتری ‌ها و مخمر‌ها به بافت لثه فراهم می‌کند.

استفاده درست از نخ دندان

نخ دندان کشیدن یک عملی حیاتی برای حفظ بهداشت دهان و جلوگیری از بوی بد دهان و بیماری‌های لثه است. برای داشتن شرایط صحیح نخ دندان کشیدن، می‌توانید مراقب موارد زیر باشید:

 1. انتخاب نخ دندان مناسب
  • از نخ دندان‌هایی با طراحی کمیاب و متنوع استفاده کنید. برخی از افراد از نخ های مسطح یا مخروطی ترجیح می‌دهند.
  • نخ دندانی با طعم یا بدون آن را انتخاب کنید که به شما کمک کند علاوه بر تمیز کردن دندان‌ها، از استفاده روزانه به شما لذت بخش باشد.
 2. استفاده روزانه
  • نخ دندان را حداقل یک بار در روز، مثلاً قبل از خواب یا بعد از صبحانه، استفاده کنید.
  • در مواقع خاص ممکن است پزشک دندان شما توصیه کند که بیش از یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید.
 3. تکنیک صحیح
  • نخ دندان را با دقت و با حرکت‌های آهسته بین دندان‌ها حرکت دهید.
  • مطمئن شوید که به دندان‌ها و لثه‌ها آسیب نمی‌رسانید.
 4. تعویض نخ
  • از هر بار استفاده، نخ دندان را تعویض کنید تا از کارآیی آن حداکثر استفاده را ببرید و از احتمال انتقال باکتری‌ها بین دندان‌ها جلوگیری شود.
 5. تمیز کردن زیر لثه
  • نخ دندان را به دقت زیر لثه ببرید تا از پاک کردن مناطق غیر دیده شده نیز خودداری نکنید.
 6. مراجعه به دندانپزشک
  • با دندانپزشک خود در مورد تکنیک‌ها و شیوه‌های مناسب نخ دندان کشیدن صحبت کنید.

حفظ بهداشت دهان از اهمیت بسزایی برخوردار است و نخ دندان کشیدن تنها یکی از روش‌های مهم آن است.

عفونت ‌های باکتریایی

یکی از شایع ‌ترین علل ایجاد عفونت لثه عفونت‌ های باکتریایی می باشد. معمولاً التهابی که به واسطه‌ پاتوژن باکتری ‌های دهانی ایجاد می‌شود از شدت بیشتری برخوردار است. عوامل باکتریایی با نفوذ به بافت لثه سبب فعال شدن سیستم ایمنی مخاطی می‌شوند و زمینه را برای بروز التهاب و تورم در بافت لثه ایجاد می‌کنند. فعّالیت سیستم ایمنی در بافت لثه و در نتیجه عفونت لثه با علائم گوناگونی مانند: تورم بافت لثه، درد، سفید شدن و تغییر رنگ لثه‌‌ ها و حساس شدن دندان ها همراه است و ادامه یافتن این علائم می‌تواند برای بسیاری از افراد آزار دهنده باشد.

استفاده دخانیات از عوامل اصلی ایجاد عفونت لثه

مصرف دخانیات از دیگر عوامل ایجاد کننده‌ عفونت لثه محسوب می شود. دخانیات ضمن وارد کردن آسیب مستقیم به بافت لثه، سبب بروز مشکلاتی در دندان ‌های شما نیز خواهد شد. افراد سیگاری بطور روزانه دندان‌ ها و لثه ‌های خود را با هزاران نوع ماده‌ شیمیایی و سمی گوناگون مواجه می‌کنند. این ترکیبات سمی در نهایت با نفوذ به بافت لثه سبب کاهش ایمنی بافت لثه می شوند و زمینه را برای التهاب لثه فراهم می کنند. بطور کلی، التهاب ‌های ایجاد شده در لثه‌ افراد سیگاری ارتباط مستقیمی با سیگار کشیدن دارند و در موارد بسیاری با ترک مصرف سیگار و دخانیات این التهاب ‌ها نیز بدون استفاده از درمان‌ های جایگزین برطرف می شوند.

درمان عفونت لثه

علائم اصلی عفونت لثه

علائم عفونت لثه بر اساس شدت و عامل ایجاد کننده ‌ی این بیماری می ‌توانند متفاوت باشند. از جمله اصلی ترین علائم التهاب لثه می‌ توان به مواردی مانند:

 • احساس درد در محل التهاب و یا حفره‌ی دهانی
 • ورم کردن و قرمزی لثه
 • بوی بد دهان
 • حساس شدن بیش از حد دندان ‌ها به سردی و گرمی
 • متورم شدن غدد لنفاوی ناحیه گردن

به صورت کلی، با افزایش التهاب لثه علائم این بیماری به شکل سیستمیک ظاهر خواهند شد. حتی در موارد شدید‌‌تر مشاهده شده است که ادامه یافتن عفونت لثه سبب بروز مشکلات قلبی مختلفی همچون تب روماتیسمی نیز شده است.

درمان عفونت لثه

ابتدا بایستی به یک دندانپزشک که متخصص بیماری های دهان و دندان می باشد مراجعه کنید. امروزه با پیشرفت علم پزشکی و دندانپزشکی روش های گوناگونی برای درمان عفونت لثه به بیماران ارائه می گردد. شما می توانید از روش های labspeed برای پیشگیری، کنترل و درمان التهاب لثه ها استفاده نمایید. از جمله مهمترین روش های درمان عفونت لثه می توان به مواردی همچون: استفاده از درمان های آنتی بیوتیکی، استفاده مداوم از مسواک و نخ دندان، استفاده از محلول های دهانشویه مخصوص درمان التهاب لثه و … استفاده کرد.

همینطور، شما می‌توانید از روش‌های خانگی نیز برای درمان موقت عفونت لثه استفاده نمایید که اصلی ترین آنها استفاده از محلول آب نمک و استفاده از زردچوبه می ‌باشد. با این حال، میزان بازده ای این روش ها کمتر از موارد ذکر شده می ‌باشد و این روش‌های درمانی در موارد شدید کمکی به درمان عفونت لثه شما نخواهند کرد.

در کل، از بین بردن عامل التهاب لثه اصلی ترین روش پیشگیری و درمان این بیماری می باشد و تا زمان پایدار بودن این عوامل التهاب و عفونت لثه هر چند وقت یکبار به سراغ لثه‌ شما خواهد آمد. بهتر است که برای درمان این بیماری همواره از نظر دندانپزشک خود مطلع شوید.

 

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *