ساعت کاری از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر
تهران_ جنت آباد جنوبی
0912-1036693
ساعت کاری از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر
0912-1036693
تهران جنت آباد جنوبی
جستجو

ارتودنسی

ارتودنسی
 

ارتودنسی شاخه ای از دندان پزشکی است که با موقعیت نامناسب دندان ها سروکار دارد و عمل صاف کردن دندان های نامرتب یا مال اکلوژن را توصیف می کند. ممکن است فرد دچار  شلوغی بیش از حد دندان ها، دندان های کج یا ناهنجاری فک شود که می تواند باعث مشکلات غذایی یا گفتاری و در اکثر موارد باعث زیبا دیده نشدن شود. در چنین مواردی، درمان های ارتودنسی توصیه می شود تا با کمک انواع ارتودنسی موقعیت دندان ها را به آرامی تغییر دهند و صاف و تراز شوند.

دندان پزشکان متخصص ارتودنسی می توانند به مدیریت موقعیت غیر طبیعی دندان ها، فک و صورت کمک کنند. جناب آقای میرعبداله موسس لابراتوار دندانسازی اسپید، در زمینه ساخت انواع دستگاه های ارتودنسی تجربه و مهارت بسیاری دارد، برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های دندانسازی تماس بگیرید.

مزایای ارتودنسی

ارتودنسی از آن جهت اهمیت دارد که دندان های نامرتب و با موقعیت نادرست می تواند منجر به افزایش خطر پوسیدگی دندان و التهاب لثه شود. نیش زدن نامناسب می تواند بهداشت دندان ها را سخت تر کند یا نخ دندان کشیدن را دردناک می کند که منجر به عدم رعایت بهداشت دهان و دندان در آن مناطق خاص می شود (که تاثیر زیادی بر سلامت دهان و دندان شما دارد). همچنین تراز کردن دندان ها تاثیر زیادی در ظاهر و زیبایی لبخند شما دارد. مزایای صاف و تراز کردن دندان ها عبارت است از:

1_ بهبود عزت نفس

صاف شدن و تراز شدن دندان ها تاثیر مستقیمی بر زیبایی ظاهری شما دارد که منجر به افزایش و بهبود عزت نفس شما می شود.

2_ بهبود عملکرد دندان ها

با کمک اردتونسی عملکرد دندان ها مانند جویدن راحت تر غذاها، تلفظ راحت تر لغات (که تاثیر زیادی بر گفتار شما دارد) بهبود می یابد.

3_ کاهش خطر پوسیدگی دندان

اگر دندان ها تراز نباشند یا کج باشند، باعث جمع شدن مقدار زیادی ذرات غذا بین دندان ها می شود. این ذرات غذا خطر ابتلا به پوسیدگی دندان را شدیدا افزایش می دهند.

4_ کاهش خطر صدمه و ضربه زدن به لثه ها

به دلیل اوربایت و مال اکلوژن امکان آسیب زدن به لثه ها زیاد است. با صاف کردن دندان ها این مشکل تا حد خیلی زیادی رفع خواهد شد.

5_ اصلاح زیبایی و بهبود ظاهر

همه می دانند که دندان ها تاثیر زیادی بر ظاهر و زیبایی دارند. همیشه دندان های صاف و مرتب مورد توجه بوده است. ارتودنسی با صاف کردن دندان های کج و نامرتب به زیبایی شما بسیار کمک می کند. لبخند زیبا حق همه انسان هاست.

6_ جلوگیری و درمان بیماری های دندانی

بیماری هایی نظیر پریودنتال (التهابات لثه ای)، پوسیدگی دندان ها، هایپردونتیا (داشتن تعداد دندان های زیاد)، فاصله نامناسب بین دندان ها (روی هم افتادن یا فاصله زیاد دندان ها) با ارتودنسی تا حد زیادی قابل درمان هستند.

ارتودنسی

خطرات درمان ارتودنسی

درمان ارتودنسی خطرناک نیست، اما مانند هر مداخله ای در بدن شما، ممکن است خطرات جزئی را به همراه داشته باشد. در این مقاله برخی از خطرات و عوارض جزئی رایج که ممکن است ناشی از درمان ارتودنسی باشد، آورده شده است:

1_ دندان درد خفیف

هنگامی که برای اولین بار درمان را شروع می کنید، ممکن است کمی ناراحتی خفیف احساس کنید. زیرا دهان شما به تجهیزات ارتودنسی عادت می کند و دندان های شما شروع به حرکت می کنند. این ناراحتی در افراد مختلف متفاوت است و به آستانه درد شما و درمانی که انتخاب کرده اید بستگی دارد.

2_ خراش و زخم

در ابتدای درمان، معمولاً احساس خراش و زخم های کوچک در داخل دهان شما وجود دارد، به خصوص اگر از دستگاه مجهز مانند بریس استفاده می کنید. این معمولاً فقط برای چند روز اتفاق می افتد تا زمانی که دهان شما به شکل بریس شما عادت کند.

با استفاده از موم ارتودنسی، که راهی آسان و فوری برای محافظت از دهان شما در این مرحله اولیه است، این مشکل به راحتی حل می شود.

3_ تحلیل ریشه دندان

برای برخی از بیماران، طول ریشه دندان های آن ها در طول درمان کوتاه تر می شود. تقریباً غیرممکن است که پیش بینی کنید آیا برای شما اتفاق می افتد یا نه اما برخی از افراد بیشتر از دیگران مستعد آن هستند. به طور کلی، تحلیل ریشه دندان عواقب قابل توجهی ندارد، اما در موارد بسیار نادر ممکن است طول عمر دندان را تهدید کند.

4_ عفونت لثه

رعایت بهداشت دهان و دندان برای همه امری مهم به حساب می آید. حال اگر تحت درمان هر نوع ارتودنسی هستید، اهمیت این موضوع دو چندان می شود. بهداشت ضعیف دهان و دندان می تواند منجر به التهاب لثه و یا عفونت لثه شود. این عفونت و التهاب می تواند باعث کند شدن حرکت دندان های شما شود که ممکن است درمان شما را طولانی تر کند.

اطمینان حاصل کنید که یک روال بهداشت دهان و دندان را رعایت کرده و از دستورالعمل متخصص خود برای پیشگیری از عفونت لثه پیروی کنید. تمیز کردن منظم حرفه ای با دندان پزشک نیز به شما کمک شایانی می کند.

5_ تخریب مینای دندان

تخریب مینای دندان، می تواند در طول درمان ارتودنسی به ویژه با وسایل ثابت مانند براکت یا سیم، رخ دهد. با این حال، متخصص شما به طور مرتب دندان های شما را از نظر نشانه های تخریب مینای دندان بررسی می کند.

به علاوه چند کار وجود دارد که می توانید برای کاهش این خطر انجام دهید. مانند اجتناب از خوردن غذاها و نوشیدنی های شیرین، دوبار مسواک زدن روزانه با خمیردندان حاوی فلوراید و شستشوی روزانه دهان با دهانشویه فلوراید.

انواع ارتودنسی

در حالی که قرار است درمان خود را آغاز کنید، بدانید که تعداد زیادی از آن ها وجود دارد و هر یک از درمان ها فقط به مشکلات شما بستگی دارد و این که چگونه برای شما مفید خواهد بود. علاوه بر این، متخصص ارتودنسی است که پس از ارزیابی مشکل دندان پزشکی، خود نوع درمان ارتودنسی را تعیین می کند.

بریس

بریس ها در انواع مختلفی وجود دارند و شامل بریس های فلزی، بریس های شفاف و بریس های خود چسبنده و سایر موارد هستند. علاوه بر این، بریس ها می توانند ثابت یا  ارتودنسی متحرک باشند.

سرپوش

این درمان برای اصلاح محل قرارگیری دندان های عقب انجام می شود. فقط می توانید عصر و شب از سرپوش استفاده کنید زیرا نمی توانید کارهای دیگری را با پوشیدن آن انجام دهید. سرپوش باید طبق دستور متخصص ارتودنسی پوشیده شود. در غیر این صورت، دندان های جلویی شما ممکن است بیرون بیایند.

نگهدارنده ها

نگهدارنده نوع دیگری از درمان ارتودنسی است. معمولاً در آخرین مرحله درمان استفاده می شود که می تواند ثابت یا متحرک باشد. این درمان دندان ها را نگه می دارد در حالی که لثه و استخوان ها به نقطه جدیدی منتقل می شوند. اگر به طور مداوم از نگهدارنده برای بیشتر طول عمر خود استفاده می کنید، می توانید دندان های خود را صاف کنید.

درمان ارتوگناتیک

این یک جراحی با هدف تغییر موقعیت یک یا هر دو فک در بیماران با اختلاف فک بزرگ در مقایسه با اندازه است. علاوه بر این، هنگامی که فک ها به طور غیر طبیعی در ارتباط با جمجمه قرار می گیرند، این درمان انجام می شود.

مینی ایمپلنت ارتودنسی

این روش در قرن بیست و یکم معرفی شد و شامل یک دستگاه لنگر موقت است و به منظور کنترل حرکت دندان ها در طول عمل جراحی (ارتوگناتیک) است. مینی ایمپلنت ها در بین شجره دندان ها قرار می گیرند. با این حال، آن ها همچنین می توانند بر روی شیروانی دهان نصب شوند و سپس به یک بریس ثابت متصل شده و دندان ها را در صورت نیاز حرکت دهند.

ارتودنسی

نتیجه گیری

مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که اطمینان حاصل کنید که به یک متخصص ارتودنسی معتبر و ماهر مراجعه می کنید. زیرا آن ها علاوه بر دوره شش ساله دندان پزشکی و عمومی، چهار سال دوره تخصصی ارتودنسی دیده اند و تجربه دارند تا بهترین نتایج را برای شما به ارمغان بیاورند.  دندانسازی اسپید در غرب تهران با داشتن مدارک تحصیلی معتبر و سابقه ای درخشان آماده طراحی و ساخت انواع دستگاه های ارتودنسی می باشد،برای دریافت اطلاعات در رابطه با انواع ارتودنسی با ما در تماس باشید.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *