ساعت کاری از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر
تهران_ جنت آباد جنوبی
0912-1036693
ساعت کاری از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر
0912-1036693
تهران جنت آباد جنوبی
جستجو

رفع لقی دندان مصنوعی و علت و علائم لقی دندان مصنوعی

رفع لقی دندان مصنوعی و علت و علائم لقی دندان مصنوعی

برخی از افراد شاید این موضوع را خیلی دقیق متوجه نشوند ولی دانستن این نکته بسیار مهم است که لقی دندان مصنوعی، تنها به این دلیل که باعث ناراحتی فرد می شود مهم نیست؛ بلکه موضوع مهمتر از ناراحتی با لقی دندان مصنوعی، آن است که در اثر لق بودن این دندان‌ها و فشارهای نامتوازن و حرکت بیش از اندازه روی لثه ، مشکلاتی در لثه ایجاد می کند که در سنین بالاتر نیاز به جراحی های پیچیده پیدا می کند. اکثر  افراد در سنین بالاتر و بعضی از افراد جوان تر دندان‌های خود را به دلایل گوناگون از جمله بیماری ها، پوسیدگی ها و حوادث از دست می‌دهند و این گروه از افراد چاره ای جز استفاده از دندان مصنوعی ندارند. دندان‌های مصنوعی متحرک، انتخاب مناسبی برای جایگزینی دندان ها و بالاخص انتخاب بسیار مناسب‌تری از نظر جایگزینی دندان ها به شیوه اقتصادی می‌باشد. ولی مشکلی که برای این مدل از دندان‌ها وجود دارد و اکثر بیمارانی که از دندان‌های مصنوعی استفاده می‌نمایند، با آن چالش مواجه می‌گردند، چالش لق شدن دندان‌های مصنوعی می باشد که در این مطلب می‌خواهیم با هم به بررسی این چالش و راه حل‌های رفع لقی دندان مصنوعی بپردازیم.

رفع لقی دندان مصنوعی

سوال اصلی اینجاست که با دندان‌های مصنوعی که سالهای پیش ساخته شده‌اند و امروزه بیماران با آن احساس لق شدگی می‌کنند، چه کار می‌توان انجام داد؟

بکارگیری از چسب برای رفع مشکل لق بودن دندان مصنوعی

اکثر از افراد در حین لق بودن دندان‌های مصنوعی به سراغ چسب دندان‌های مصنوعی می‌روند و این چسب ها را که معمولا از داروخانه خریداری می نمایند  عموما تصور می شود که به عنوان درمانی برای دندان‌های لق به حساب می‌آورند. معمولا استفاده از چسب ها می‌تواند برای جلوگیری از دندان‌های لق کمک کننده باشد ولی همانگونه که مستحضر هستید علل لقی دندان مصنوعی طبق آنچه که در بخش ابتدایی این مقاله مطرح شد، عدم تناسب  دندان مصنوعی و استخوان فک می‌باشد و استفاده از چسب تنها مشکل را پنهان می‌کند و به عنوان یک درمان قطعی نمی‌باشد.

بنابراین توصیه می شود در صورتی که لقی در دندان مصنوعی خود احساس کردید حتما به دندانسازی معتبر و یا دندانپزشک خود مراجعه بفرمایید تا برای رفع لقی دندان مصنوعی شما بهترین راهکار را دریافت کنید.

علت لقی دندان مصنوعی

علل گوناگونی امکان دارد سبب لقی دندان مصنوعی گردد. اصلی ترین این علل عبارتند از:

  • کشیدن دندان های کناری و عدم جایگزینی دندان های مجاور
  • ضربه یا تصادف
  • داشتن بیماری لثه
  • تحلیل لثه و تحلیل استخوان
  • دندان قروچه
  • شکستگی دندان
  • آبسه دندان
  • خوردن غذای بسیار سخت

علائم لقی دندان مصنوعی

به صورت کلی چنانچه بخواهیم علائم لقی دندان‌ مصنوعی را با هم بررسی نماییم، بایستی بگوییم همانگونه که می‌دانید، دندان مصنوعی، یک جسم جامد و غیر قابل تغییر می باشد، ولی استخوان فک انسان مانند دیگر اعضای بدن، به مرور زمان دچار تحلیل می گردد یا اصطلاحاً استخوان فک لاغر تر می‌گردد. این کاهش حجم استخوان منجر می گردد، دندان مصنوعی قبلی مناسب فک فعلی در گذر زمان نبوده و همین عدم تناسب اندازه ها سبب لق شدن دندان مصنوعی می‌گردد و بیمار با آن احساس راحتی ندارد؛ به صورتی که در  سال های ابتدایی خیلی راحت می‌توانست از دندان مصنوعی خود استفاده نماید اما اخیرا متوجه می‌گردد دندان‌های مصنوعی در داخل دهان بیش از اندازه جابجا می شوند.

در این گروه از افراد، استفاده از دندان‌های لق خصوصا در فک پایین، می‌تواند دچار عارضه دنچر پاپیلوما یا به بیان ساده تر، گوشت اضافه در لثه گردد که در بعضی از موارد این ضایعات همراه با بیماری‌های قارچی و دیگر بیماری‌های بدخیم می‌توانند، همراه شوند. بنابراین خیلی مهم است که دندان‌های مصنوعی در داخل دهان بیماران بعد از گذر زمان کافی بین ۳ تا ۵ سال ترمیم و تعویض گردند تا میزان لقی آنها در حد استاندارد باشد.

پودر لقی دندان مصنوعی

دندان‌های مصنوعی بعد از نصب در دهان بیمار به علل گوناگونی می‌توانند دچار لقی گردند! امکان دارد لثه تغییر شکل دهد، یا قسمتی از کف یا کناره‌های دندان مصنوعی بشکند و چندین علت دیگر، همگی سبب می‌گردند دندان مصنوعی در دهان بیمار لق گردد و سبب آزار او گردد. در اینگونه شرایط می‌توان با مراجعه به پزشک، علت درست لقی را پیدا نموده و نسبت به رفع آن اقدام کرد. یکی دیگر از کارهایی که می‌توان در این مواقع انجام داد استفاده از پودر لقی دندان مصنوعی می باشد. این پودرها بر روی دندان مصنوعی ریخته می‌گردند و بعد از قرارگیری در دهان، خاصیت چسبندگی ایجاد می‌کنند که سبب می‌گردند دندان راحت‌تر به لثه‌ها بچسبند و کمتر لق بزند. برای جدا نمودن این ماده از روی دندان بایستی با استفاده یک مسواک نرم و قرار دادن دندان در زیر آب گرم، به آرامی اقدام به پاکسازی و شستن پشت دندان نمود. در غیر این صورت می‌توانید به دندان خود آسیب بزنید.

درمان لقی دندان مصنوعی

روشهای گوناگونی وجود دارند که در آنها با بکارگیری از ایمپلنت، دندان لق شده درمان می گردد. این روشها میتوانند با توجه به سیستم ایمپلنتی که بکارگیری می گردد متفاوت باشند. به علاوه تعداد ایمپلنتهای دندانی مورد نیاز هم نقش مهمی دارند. علاوه بر مواردی که گفته شد، مسائل دیگر هم در تعیین نحوه درمان تأثیر گذار هستند. مثلا اینکه آیا دندان مصنوعی قابل درآوردن باشد یا نه، در انتخاب روش درمان اثر دارد. گاهی هم امکان دارد بیمار ترجیح دهد که دندان مصنوعی لق شده را به صورت کامل با یک بریج (bridge) تعویض نماید. بریج به نحوی کار گذاشته می شود که به شکل دائم سر جای خود می ماند و تنها توسط یک دندانپزشک متخصص در ایمپلنت دندانی میتواند در آورده شود. با همه این اوصاف، به صرفه ترین شیوه درمانی در گاهی اوقات استفاده از چند ایمپلنت دندانی می باشد. این ایمپلنتهای دندانی برای نگه داشتن دندان مصنوعی بر سر جای خود استفاده می گردند . خوبی این شیوه آن می باشد که هر وقت خواستید میتوانید دندان های مصنوعی را از دهان خود در آورید و آن را تمیز نمایید .

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *