ساعت کاری از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر
تهران_ جنت آباد جنوبی
0912-1036693
ساعت کاری از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر
0912-1036693
تهران جنت آباد جنوبی
جستجو

نحوه تعمیر دندان مصنوعی شکسته

نحوه تعمیر دندان مصنوعی شکسته

پروتزهای مصنوعی، چه کامل و چه جزئی، اغلب از مواد بادوام مثل فلز و اکریلیک ساخته می شوند، پس عمر طولانی دارند. ولی نحوه تعمیر دندان مصنوعی شکسته و آسیب دیده یکی از دغدغه ها و سوالات افراد می باشد و نشان می دهد که احتمال آسیب در آنها بسیار زیاد می باشد.

نحوه تعمیر دندان مصنوعی شکسته

خستگی ماده

متخصصان دندانپزشکی این ماده را خستگی (ضعیف شدن مواد در اثر بارگذاری مکرر) می نامند که می تواند دندان مصنوعی را ضعیف نماید.

زمانی که دندان مصنوعی شما به صورت غیرمنتظره ای می شکند، یا متوجه میشوید که ترک های کوچکی روی دندان های مصنوعی شما ظاهر می شود، بایستی در کمترین زمان دندان های مصنوعی خود را تعمیر نمایید.

موقع شکستن دندان مصنوعی چه باید کرد؟

این سوال که چگونه می توان یک پروتز شکسته را بازیابی نمود امکان دارد برای بیشتر افرادی که از این نوع پروتز استفاده می کنند مطرح گردد.

چنانچه دندان مصنوعی شما خراب شد، به جای اینکه به دنبال ویدیوهای یوتیوب در مورد نحوه تعمیر دندان مصنوعی شکسته خود باشید، پیشنهاد می کنیم سریعا برای تعمیر دندان مصنوعی شکسته خود به آزمایشگاه دندانپزشکی بروید.

همینطور می توانید به عنوان واسطه با دندانپزشک تماس بگیرید و دندان مصنوعی خود را از طریق دندانپزشک به لابراتوار دندانپزشکی بفرستید و منتظر بمانید تا ترمیم گردد.

چنانچه یک پروتز یدکی در خانه دارید، می توانید از آن به عنوان جایگزین استفاده نمایید تا هنگامی که تعمیر دندان مصنوعی شکسته انجام گردد.

علت شایع شکستگی دندان چیست؟

  • مصرف غذاها و نوشیدنی های بسیار اسیدی، خوردن غذاهای سفت، آسیب های حرارتی (اشیاء سرد و گرم که روی دندان ها تاثیر می گذارد) نیز از علل شایع پوسیدگی دندان می باشند.
  • عوامل زیادی در شکستگی دندان مصنوعی نقش دارند که یکی از آنها ساییدگی و پارگی عمومی می باشد. پروتزهای مصنوعی به همان اندازه که بادوام هستند، استرس و فشار زیادی را در طول عمر خود از سایش، جویدن و فشار در طول زندگی خود تجربه می کنند. در نهایت، هرچه پروتزها یا پروتزهای شما قدیمی تر باشند، بیشتر در معرض لق شدن و ترک خوردن هستند که می تواند منجر به تحریک، زخم و سایر مشکلات سلامت دهان گردد.

تعمیر دندان مصنوعی شکسته در خانه

در مواقع اضطراری، می توانید از کیت تعمیر دندان مصنوعی شکسته در خانه استفاده نمایید تا دندان مصنوعی شکسته خود را در کمترین زمان و به سرعت بدون آسیب بیشتر ترمیم نمایید.

ولی این تنها یک راه حل موقتی می باشد و به هیچ عنوان توصیه نمی گردد و بایستی با دندانپزشک خود (به عنوان واسطه بین خود و دندانپزشک) مشورت نمایید یا پروتز آسیب دیده خود را توسط یک لابراتوار دندانپزشکی با تجربه و معتبر ترمیم نمایید.

زمان تعمیر دندان مصنوعی شکسته

چنانچه به درستی از پروتزهای خود مراقبت نمایید، بایستی 5 تا 10 سال برای شما ماندگار باشد و بعد از آن بایستی تعویض گردند.

با این حال، مراجعه منظم به دندانپزشک برای معاینه دندان اطمینان حاصل می نماید که وضعیت پروتزهای متحرک خود را بررسی می نمایید و می توانید هر گونه مشکل جزئی و ایجاد شده در دندان مصنوعی خود را اصلاح نمایید تا بتوانید از آسیب های جدی تر محافظت کنید.

تعمیر دندان مصنوعی شکسته در لابراتوار دندانپزشکی به زمان کمتری نسبت به تهیه پروتز نیاز دارد و به همین علت می باشد که تعمیر دندان مصنوعی شکسته همیشه در اولویت می باشد. علاوه بر این، هزینه آن بسیار کمتر از ساخت و ساز می باشد.

جلوگیری از شکستن دندان مصنوعی

همانگونه که در بالا بیان شد، استرس های روزانه و گذشت زمان بزرگترین چالش هایی هستند که سبب شکستن دندان مصنوعی و سپس تعمیر دندان مصنوعی شکسته شما می گردند.

بنابراین، بهترین راه حل برای جلوگیری از شکستگی پروتز این می باشد که اطمینان حاصل نمایید که از پروتزهای متحرک خود مراقبت می کنید و بهداشت دهان و دندان در اولویت می باشد.

برای حفظ بهداشت پروتزهای خود، بایستی آنها را به طور مرتب در یک سینک پر از آب تمیز نمایید و دندان های خود را مسواک بزنید (با یک حوله صورت که در سینک قرار داده شده است تا در صورت افتادن دندان های مصنوعی نشکند). پس از شستن کامل آنها، آنها را یک شب در محلول تمیز کننده دندان مصنوعی خیس کنید.

نحوه تعمیر دندان مصنوعی شکسته

تعمیر دندان مصنوعی شکسته شما بایستی توسط یک متخصص آزمایشگاه دندانپزشکی انجام گردد. به هیچ عنوان از چسب برای تعمیر دندان مصنوعی شکسته خود استفاده نکنید، چون آنها برای کارهای دندانپزشکی در نظر گرفته نشده اند و حاوی مواد سمی هستند.

دندان های مصنوعی شکسته به محض ورود به لابراتوار ضدعفونی شده و همراه با دستگاه ثابت می شوند و بریده می شوند. پس از پخت در قابلمه مخصوص پولیش و آسیاب، پولیش کامل شده و کار آماده تحویل به بیمار می باشد.

اقدامات آزمایشگاهی دندانپزشکی برای تقویت بیشتر دندان های مصنوعی

یکی از اصلی ترین مشکلات آزمایشگاه دندانپزشکی، اقدامات تقویت بیشتر دندان های مصنوعی می باشد.

  • برای استحکام بیشتر دندان مصنوعی، لابراتوار دندانپزشکی دو بخش شکسته را با سیم یا سیم ارتودنسی یا سیم استنلس استیل به هم وصل می کند که به افزایش استحکام دندان مصنوعی کمک می نماید.
  • قبل از بردن دندان مصنوعی به دندانپزشک، حتماً آن را متعادل نمایید.

تعمیر دندان مصنوعی شکسته و نیمه شکسته

چنانچه دندان مصنوعی شما از وسط نصف شده است، می توانید آنها را به آزمایشگاه دندانپزشکی ببرید و برای تعمیر آنها با دندانپزشک مشورت نمایید، در اکثر موارد امکان دارد مجبور شوید آنها را به طور کامل تعویض نمایید.

چسب تعمیر دندان مصنوعی شکسته

ترک های دندان مصنوعی را نمی توان با هیچ نوع چسبی ترمیم نمود چون امکان دارد بار چرخه ای وارد شده بر روی پروتز در طول فرآیند جویدن را تحمل نکند. همینطور معمولا چسب ها برای استفاده در حفره دهان مناسب نیستند.

کیت ترمیم دندان مصنوعی چیست؟

کیت‌های تعمیر پروتز که اغلب در داروخانه‌ها مشاهده می‌شوند اغلب شامل مواد باندینگ می‌شوند، در حالی که برخی امکان دارد شامل پروتزهایی نیز باشند که می‌توانند به صورت موقت جایگزین پروتزهای از دست رفته شما گردند.

با این حال، این بسته ها تنها راه حل های موقتی را ارائه می دهند و حتما پیش از اینکه دندان مصنوعی شما آسیب جبران ناپذیری ببیند، مراجعه به دندانپزشک توصیه می گردد.

ترک مدام دندان مصنوعی

ترک هایی که روی دندان مصنوعی شما به وجود می آید مربوط به چرخه های استرسی می باشد که در طول استفاده روزانه متحمل می شوند، مانند تغییرات دما و فشار جویدن غذای سفت. این مراحل کاملا طبیعی در زندگی دندان های شما هستند که به ندرت اتفاق می افتند، شما می توانید با مراقبت های مناسب از دندان این مرحله طبیعی را به تعویق بیندازید.

چسباندن دندان به دندان مصنوعی خود

شما می توانید یک دندان شکسته را با مواد باندینگ مخصوصی که در کیت ترمیم پروتز معمولی یافت می شود به دندان مصنوعی خود بچسبانید، ولی فقط به طور موقت در آنجا باقی می ماند. برای تعمیر دندان مصنوعی شکسته خود به دندانپزشک مراجعه نمایید.

دقت کنید، همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. چنانچه به خوبی از دندان مصنوعی خود مراقبت نمایید و به طور منظم برای معاینه به دندانپزشک خود مراجعه نمایید، می توانید عمر دندان مصنوعی خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *