ساعت کاری از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر
تهران_ جنت آباد جنوبی
0912-1036693
ساعت کاری از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر
0912-1036693
تهران جنت آباد جنوبی
جستجو

ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی شفاف

ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی شفاف

تاریخچه شروع استفاده از ارتودنسی به یونان باستان برمی گردد، با این حال صدها سال پیشرفت فنی و علمی برای ما طول کشید تا از درمان های ارتودنسی  به صورتی که بریس ها قابل مشاهده نباشند کمک بگیریم. در این مقاله از سایت لابراتوار دندانسازی اسپید  به گزینه‌های مختلف درمان ارتودنسی نامرئی که با  بریس‌های سنتی تفاوت دارد می پردازیم، اما ابتدا باید بدانیم که ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی شفاف دقیقاً به چه معناست.

تعریف بریس

بریس‌های دندانپزشکی یا (Dental braces) ابزاری است که برای اصلاح مال اکلوژن، نامرتبی و کج بودن دندان ها و یا برطرف کردن مشکلاتی که ممکن است در فک  وجود داشته باشند،مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پیشنهاد مطالعه : ” چه عواملی موجب کجی و نامرتبی دندان ها می شوند”

ارتودنسی شفاف یا ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی یا شفاف همانطور که از نامش پیداست شامل تمام درمان های ارتودنسی می شود با این تفاوت که به صورت نامرئی هستند. ایده استفاده از ارتودنسی شفاف به منظور زیبایی بیشتر جایگزین بریس های فلزی سنتی است، تا بیمار  احساس راحتی و اعتماد به نفس بیشتری نسبت به خود داشته باشد.

نحوه کارکرد ارتودنسی شفاف

ارتودنسی نامرئی اساساً فقط به طور کاملا مخفیانه سلامت و زیبایی دندان ها را بهبود می بخشد. نوعی از ارتودنسی است که مورد توجه دیگران قرار نمی گیرد، زیرا معمولاً یا رنگ مینای دندان  است و یا شفاف.

مانند براکت‌های فلزی سنتی، دستگاه‌های ارتودنسی شفاف بر روی دندان‌ها فشار وارد می‌کنند و باعث می‌شوند به تدریج به سمت جایگاه صحیح خود حرکت کنند.

دستگاه های ارتودنسی نامرئی بسته به نوع دستگاه به روش های مختلفی این فشار را به دندان ها وارد می کنند. همانطور که در ادامه خواهیم دید، ارتودنسی نامرئی می تواند شامل براکت های شفاف یا اسپلینت های دندانی باشد.

انواع ارتودنسی شفاف

انواع زیادی ارتودنسی شفاف وجود دارد. دستگاه توصیه شده برای هر بیمار به مشکلات دندانی خاص آنها بستگی دارد. برای اینکه متوجه شوید کدام نوع درمان ارتودنسی نامرئی به بهترین وجه با نیازهای شما را  پاسخ می دهد، مهم است که با یک متخصص ارتودنسی مشورت کنید.

تمام دستگاه های ارتودنسی شفاف موجود را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

ارتودنسی نامرئی ثابت

در بین دستگاه های ثابت، رایج ترین انواع بریس های سرامیکی، بریس های یاقوت کبود (هر دو شامل براکت های زیبایی که در جلوی دندان ها قرار دارند) و بریس های لینگوال (که در پشت دندان ها قرار می گیرند) هستند.

ارتودنسی نامرئی متحرک

ترازهای شفاف به عنوان جایگزینی کاربردی تر برای دستگاه های ارتودنسی ثابت ارائه می شوند که علاوه بر قابل جابجایی بودن، مزایای بی شماری را نیز ارائه می دهند.

نصب ارتودنسی شفاف
نصب ارتودنسی شفاف

انواع بریس های ارتودنسی

بریس های سرامیکی

بریس‌های سرامیکی مانند بریس های فلزی عمل می‌کنند، تنها تفاوت آن‌ها این است که از ماده‌ای نزدیک به رنگ مینای دندان تولید می‌شوند و در نتیجه نامرئی عمل کرده و دیده نمی شوند. بریس های سرامیکی مثل بریس های فلزی نیاز به مراجعه ماهانه به کلینیک برای تنظیم قوس دارند.

بریس های یاقوت کبود

بریس های یاقوت کبود شباهت زیادی به بریس های سرامیکی دارند، اما تفاوت اصلی آنها در مواد سازنده آن ها می باشد. کریستال یاقوت کبود شفاف است، بنابراین کاملاً با رنگ طبیعی دندان سازگار می باشد. براکت های یاقوت کبود بسیار مقاوم هستند و چسبندگی زیادی به دندان ارائه می دهند. آنها هم مانند بریس های سرامیکی نیاز به پیگیری  و مراجعه منظم به متخصص ارتودنسی برای تنظیم شدن، دارند.

بریس های زبانی

بریس های لینگوال تنها نوع بریس های نامرئی هستند که از فلز ساخته شده اند. آنها را می توان به عنوان “ارتودنسی شفاف” طبقه بندی کرد زیرا  این ارتودنسی ها در پشت دندان ها قرار می گیرند و در هنگام لبخند زدن بیمار نامحسوس هستند. باز هم، این نوع دستگاه نیاز به پیگیری های مکرر حضوری در کلینیک برای تنظیمات دارد.

ترازها را پاک کنید

انقلاب واقعی در ارتودنسی نامرئی کمی بیش از 20 سال پیش با الاینرهای واضح آغاز شد. الاینرها دو اسپلینت شفاف و متحرک هستند که کاملاً با دندان های بیمار سازگار می شوند. این الاینرها برای حرکت تدریجی دندان ها تا رسیدن به تراز صحیح فشار وارد می کنند.

به لطف ارتودنسی تراز کننده شفاف، بیمار می تواند بهداشت دهان و دندان بهتری داشته باشد، بدون اینکه دستگاه از دسترسی به هر ناحیه ای جلوگیری کند، دندان های خود را مسواک بزند. الاینرهای نامرئی بسیار سخت هستند و بعید است مانند سایر ارتودنسی ها شکسته شوند.

نحوه تمیز کردن دستگاه های ارتودنسی شفاف

قبل از توضیح اینکه چگونه ارتودنسی شفاف باید تمیز شود، باید در نظر بگیریم که در مورد چه نوع ارتودنسی نامرئی صحبت می کنیم.

از یک طرف، در مورد براکت ها باید بسیار مراقب باشید، زیرا براکت ها غیر قابل جابجایی هستند. این امر در هنگام استفاده از نخ دندان دشواری بیشتری را به همراه دارد، زیرا قوس فلزی اجازه دسترسی آسان بین دندان ها را نمی دهد. علاوه بر این، از آنجایی که بریس ها به سطح دندان متصل می شوند، برای تمیز کردن دندان ها باید خوب با دقت  مسواک بزنید.

از طرفی ارتودنسی با بریس های شفاف، مسواک زدن بدون مشکل انجام است. این به این دلیل است که وقتی می خواهید دندان های خود را مسواک بزنید، فقط باید الاینرها را بردارید و طبق معمول مسواک بزنید. برای تمیز کردن خود دستگاه ها، تنها چیزی که نیاز دارید یک مسواک نرم و صابون خنثی است تا کثیفی یا پلاکی که ممکن است در حین استفاده به آنها چسبیده باشد، از بین برود.

مدت زمان درمان ارتودنسی نامرئی

به طور متوسط، یک دوره درمان ارتودنسی نامرئی می تواند بین 6 تا 36 ماه طول بکشد، اگرچه مواردی وجود دارد که در زمان کمتری ممکن است مشکل دندان ها، برطرف شوند و یا حتی موارد دیگر ممکن است به چند ماه بیشتر نیاز داشته باشند.

برای اینکه دقیقا بدانید که درمان ارتودنسی نامرئی شما چقدر طول خواهد کشید، یک متخصص باید دندان های  شما را ارزیابی کند. مدت زمان ارتودنسی شفاف بسته به نوع درمان ارتودنسی انتخابی و سختی مورد، ممکن است کمی متفاوت باشد.

قیمت ارتودنسی نامرئی

هزینه ارتودنسی نامرئی عمدتاً بسته به نوع درمان انجام شده، پیچیدگی مورد و متخصصی که این روش را انجام می دهد متفاوت است. در واقع، ارتودنتیست ها در اعمال نرخ های انتخابی خود آزادند و بنابراین ممکن است قیمت ها بسته به منطقه جغرافیایی و اعتبار کلینیک متفاوت باشد. عوامل دیگری نیز هنگام محاسبه هزینه ارتودنسی نامرئی نقش دارند، مانند برندها و تکنیک های مورد استفاده.

افرادی که می توانند تحت درمان ارتودنسی شفاف قرار گیرند

همه افراد می توانند به کمک این نوع ارتودنسی درمان شوند. کودکان، نوجوانان و بزرگسالان می توانند یکی از چهار گزینه ذکر شده در بالا را برای درمان ارتودنسی شفاف انتخاب کنند.

دوام براکت های شفاف در مقایسه با بریس های سنتی

سیستم ارتودنسی شفاف انتخابی می‌تواند بر طول مدت درمان تأثیر بگذارد، اما پیچیدگی موردی که باید درمان شود آن چیزی است که واقعاً مدت زمان را تعیین می‌کند، نه رنگ یا محل براکت‌ها.

حداقل سن برای درمان ارتودنسی نامرئی

حداقل سنی برای استفاده از ترازهای شفاف وجود ندارد. متخصصان توصیه می کنند کودکان را در حدود سن 6 سالگی برای مشاوره نزد متخصص ارتودنسی ببرید تا بررسی شود که دندان ها به طور طبیعی رشد می کنند یا خیر . بسته به مورد هر کودک، اما به محض اینکه برای ارتودنسی اصلاحی آماده شد، می تواند ارتودنسی نامرئی را انتخاب کند.

زمان مشاهده نتایج ارتودنسی شفاف

همه چیز به تشخیص پزشک و نوع دستگاه شما بستگی دارد، اگرچه در بسیاری از موارد نتایج ارتودنسی شفاف پس از ماه سوم درمان قابل مشاهده است.

بهترین دستگاه ارتودنسی شفاف

هیچ دستگاه ارتودنسی نامرئی وجود ندارد که بهتر از دستگاه دیگری باشد، بلکه متخصص ارتودنسی شما بهترین درمان را  بر اساس نیاز و سلیقه شما توصیه می کند.

جدید ترین  ارتودنسی شفاف

جدیدترین ارتودنسی شفاف، الاینرهای نامرئی هستند. این نوع ارتودنسی نوآورانه ترین است و مزایای زیادی نسبت به سایر انواع ارتودنسی نامرئی دارد.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *