ساعت کاری از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر
تهران_ جنت آباد جنوبی
0912-1036693
ساعت کاری از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر
0912-1036693
تهران جنت آباد جنوبی
جستجو

چه عواملی منجر به کجی و نامرتبی دندانها می شوند؟

چه عواملی منجر به کجی و نامرتبی دندانها می شوند؟

خیلی از ما به دلایل مختلف، دندان هایمان صاف و مرتب نیستند و یا مشکلاتی با ابعاد کجی و نامرتبی دندانها داریم مثلا دندان خرگوشی یکی از مشکلاتی می باشد که گاهی اوقات ممکن میباشد زیبایی لبخند را کاهش دهد و نیاز به درمان زیبایی لبخند را ایجاب کند.

اندازه فک: عوامل زیادی سبب می گردد اندازه فک های ما با اندازه دندان هایمان متناسب نباشد. چنانچه اندازه فک نسبت به دندانها کوچک باشد، فضای کافی برای هم ردیف قرار گرفتن دندانها وجود ندارد و برخی دندانها امکان دارد کج شده یا بچرخند یا بالا و پایین شوند تا در ردیف دندانها جای بگیرند.

عادتهای دهانی نامناسب: برخی از عادتها مثل انگشت مکیدن، پستانک یا شیشه شیر مکیدن به مدت طولانی (به خصوص در دوران رشد دندانهای دائمی)، فشار دادن زبان به دندانهای جلویی و نفس کشیدن از راه دهان سبب کج شدن دندانها بخصوص دندانهای جلویی می گردند.

ناهمراستایی فکها و کجی و نامرتبی دندانها: مثلا جلوزدگی فک پایین یا فک بالا سبب بهم ریختن ارتباط بین دندانها و وارد آمدن نیروی نامناسب به آنها می شود که در نتیجه اینها، دندانها کج می شوند.

ژنتیک و وراثت

عدم رعایت بهداشت مناسب: در این موارد به دلیل بروز بیماری لثه یا پوسیدگی دندان در موارد پیشرفته، امکان دارد دندانها پشتیبانی خود را از دست داده و کج شوند و یا ناچار به کشیدن آنها شوید که در این صورت دندانهای اطراف آن شروع به کج شدن می کنند.

سوء تغذیه: عدم تغذیه مناسب به خصوص در کودکان میتواند منجر به عدم رشد درست دندانها و پوسیدگی دندان شود که زمینه را برای کجی و نامرتبی دندانها فراهم می نماید.

کجی و نامرتبی دندانها چه عوارض و مشکلاتی ایجاد می کند؟

کجی و نامرتبی دندانها چه عوارض و مشکلاتی ایجاد می کند؟

در برخی موارد کجی کجی و نامرتبی دندانها بر کیفیت زندگی تاثیر می گذارد. مثلا امکان دارد سبب گردد نتوانید غذا را خوب بجوید در نتیجه پس از غذا خوردن، دل درد بگیرید.

مشکلات نسبتا شایعی که کجی و نامرتبی دندانها به وجود می آورد، عبارتند از:

بیماری پریودنتال (مثل عفونت لثه): چون تمیز کردن لا به لای دندانهای کج و منحرف، سخت می باشد احتمال جمع شدن پلاک و باکتریها و بروز التهاب و عفونت بیشتر است.

مشکل در جویدن: گاهی کجی و نامرتبی دندانها سبب می گردد درست نتوانید غذاها را بجوید.

ساییدگی شدید: کجی و نامرتبی دندانها باعث می شود برخی از سطوح دندان یا برخی از دندانها بیش از حد تحت فشار قرار بگیرند و ساییده شوند. همچنین عضلات فک و مفصل فک نیز تحت فشار قرار می گیرد و به مرور درد فک و مشکلات مفصل فک ایجاد می شود.

مشکل در تلفظ: ادای برخی حروف در صورتی که دندانها کج و معوج باشند درست انجام نمی شود و تکلم تحت تاثیر قرار می گیرد.

اعتماد به نفس: کجی و نامرتبی دندانها به خصوص دندانهای جلو بر زیبایی چهره و اعتماد به نفس افراد تاثیر می گذارد.

در چه مواردی می توان از لمینت برای اصلاح دندان ها استفاده کرد ؟

در چه مواردی می توان از لمینت برای اصلاح دندان ها استفاده کرد ؟

لمینت برای زیباتر کردن دندانهای کج و چرخیده به کمک شما می آید. در موارد زیر می توان از لمینت برای اصلاح شکل دندان استفاده کرد:

    • کجی یا ناهمراستایی جزئی دندان
    • فاصله کم بین دندانها
    • چرخیدگی یا بدشکلی دندانها

ارتودنسی فوری

لمینت کردن دندانها برای اصلاح کجی و نامرتبی آنها را، به اصطلاح ارتودنسی فوری می گویند. اما باید بدانید در واقع لمینت کار ارتودنسی را انجام نمی دهد بلکه فقط شکل ظاهری دندان را تغییر می دهد تا زیباتر به نظر برسد . اگر کجی و نامرتبی دندانها مشکل عملکردی یا بهداشتی ایجاد کرده است ارتودنسی راه حل ماندگار این مشکلات است نه لمینت.

لمینت دندان خرگوشی و کج چگونه است؟

ابتدا دندان بایستی اندکی تراشیده گردد تا با اضافه شدن لمینت، حجیم نشود و ابعاد آن بزرگتر از بقیه دندانها نشود. بعد از برداشتن یک لایه نازک از مینا، قالب گیری می شود و بر اساس آن، پوسته لمینت در آزمایشگاه ساخته می شود. پس از آن دوباره مراجعه می کنید تا لمینت روی دندانتان چسبانده شود.

معایب لمینت دندان خرگوشی و کج

لمینت دندان خرگوشی و کج مشکل ارتودنسی شما را حل نمی کند و تغییری در موقعیت دندان ایجاد نمی کند. در واقع دندان زیر لمینت کج و نامرتب باقی می ماند. در نتیجه اگر هدفتان برطرف کردن مشکل عملکرد دندان است، بهتر است با متخصص ارتودنسی مشورت کنید.

مزیتهای لمینت دندان خرگوشی و کج

این کار فوری و تنها ظرف یک یا دو جلسه انجام می شود در حالی که درمان ارتودنسی طولانی مدت و زمان بر است.

لمینت کردن علاوه بر صاف و مرتب نشان دادن دندان، اشکالات دیگر مانند بدرنگی و لکه، بدشکلی لبه ها، نامسطح بودن، نامتناسب بودن ابعاد و یا فاصله بین دندانها را نیز اصلاح می کند و اگر لب پر شدگی یا شکستگی نیز داشته باشد آن را می پوشاند.

دلایل خرگوشی شدن دندان ها چیست؟

دلایل خرگوشی شدن دندانها چیست؟

بزرگ بودن دو دندان جلویی وسطی به دلیل وراثت و ژنتیک

کوچک بودن دندانهای اطراف که باعث بزرگ به نظر رسیدن دندانهای جلویی می شود.

کوتاه بودن لثه اطراف دندانهای جلویی وسطی و یا بلند بودن بیش از حد لثه دندانهای جلویی کناری (مجاور دندانهای خرگوشی) که باعث بزرگ به نظر رسیدن دندانهای جلویی می شود.

روشهای اصلاح دندان خرگوشی چیست؟

بسیاری از مردم عاشق دندانهای بزرگ در جلوی دهان هستند چون این باعث می شود چهره جوانتر به نظر برسد و لبخند جذاب تر و متمرکز بر مرکز دهان باشد. به خصوص اگر کسی دندانهای کوچکی داشته باشد احتمالا بیشتر از دندانهای بزرگ خوشش می آید. با این حال اگر بزرگی دندانهای جلو برای شما جالب نیست و از این وضعیت راضی نیستید، می توانید آن را اصلاح کنید.

اصلاح دندان خرگوشی بستگی به علت بزرگ دیده شدن دندانها دارد:

چنانچه علت دندان خرگوشی، بزرگ بودن دندانهای جلویی است راهکار آن تراش دادن و شکل دهی این دندانهاست.

اگر دندان خرگوشی به دلیل کوچکتر بودن دندانهای مجاور است با لمینت این مشکل برطرف می شود. این دندانها را میتوان با لمینت بزرگتر کرد تا نسبت آنها با دندانهای جلویی، متناسب شود. اغلب توصیه می شود هر چهار دندان جلویی اصلاح و شکل دهی شوند تا در کل فضای کافی برای ایجاد تغییرات و متناسب سازی اندازه دندانها فراهم باشد.

اگرچه علت خرگوشی بودن دندانها، لثه است، باید با کانتورینگ لثه (عمل جراحی زیبایی لثه) مشکل برطرف شود.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *