ساعت کاری از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر
تهران_ جنت آباد جنوبی
0912-1036693
ساعت کاری از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر
0912-1036693
تهران جنت آباد جنوبی
جستجو

نایت گارد

نایت گارد

نایت گارد (گارد شب) یک قطعه پلاستیکی شبیه نگهدارنده است که می تواند سخت یا نرم باشد. سطوح جونده را می پوشاند و می توان آن را روی دندان های فک پایین یا بالا پوشاند.

با توجه به این که آناتومی دندان های افراد با یکدیگر متفاوت است، نایت گارد باید متناسب با دندان های فرد ساخته شود. برای این کار، از دندان ها یک قالب نگاتیو گرفته می شود و با ریختن گچ در قالب نگاتیو، قالب پوزیتیو( چسب گچی) ساخته می شود که روی آن نایت گارد ساخته می شود.

دندانسازی اسپید با سابقه درخشان در زمینه دندانسازی می تواند برای شما نایت گارد هایی متناسب با دهان خودتان تولید کند، برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

تفاوت نایت گارد و گارد ورزشی دندان

نایت گارد نام های زیادی دارد؛ بنابراین، وقتی می شنوید که دندان پزشکان در مورد محافظ دهان، محافظ اکلوزال یا محافظ دندان صحبت می کنند، بدانید که منظور همان نایت گارد است.

توجه داشته باشید علیرغم شباهت نام ها، نباید یک محافظ دهان ورزشی را با محافظی که برای جلوگیری از ساییدن و فشار دادن دندان ها طراحی شده است، اشتباه بگیرید. استفاده از محافظ دهان ورزشی به جای نایت گارد ممکن است بیشتر آسیب برساند. زیرا دندان ها و لثه ها را می پوشاند تا از دندان ها در برابر آسیب ها محافظت کند. اگر در شب پوشیده شود، هنگام خواب باکتری ها را روی سطح لثه به دام می اندازد، زیرا هنگام استفاده از محافظ دهان ورزشی بزاق نمی تواند به لثه برسد و این باعث ایجاد مشکلاتی در دهان و دندان خواهد شد.

انواع نایت گارد

1_ نایت گارد سخت

نایت گارد سخت از اکریلیک پختنی ساخته می شود و برای درمان دندان قروچه هایی که منشا آن ها مفصل گیجگاهی فکی است، استفاده می شود. با شل شدن ماهیچه ها، نیش به دلیل قرار گرفتن فک پایین در موقعیت سالم مرکزی تغییر می کند. تنظیم نیش روی محافظ به عضلات و فک شما کمک می کند تا شل شوند.

از آن جا که محافظ های سخت از مواد محکم ساخته شده اند، با دوام ترین نوع نایت گارد هستند.

2_ نایت گارد نرم

نایت گارد نرم برای دندان قروچه هایی که منشا آن ها استرس است، تجویز می شود. یکی از طرق ساخته شدن نایت گارد نرم استفاده از دستگاه وکیوم فرمر می باشد. متخصص لابراتور دندان سازی یک سری ورق های مخصوص را گرم می کند و سپس مطابق سایز دندان بیمار برش می دهد. لبه های تیز آن را می گیرد و به دندان پزشک تحویل می دهد.

نایت گارد

سه دلیل برای استفاده از نایت گارد

1_ جلوگیری از آسیب دیدن دندان ها

از آن جایی که دندان قروچه هنگامی اتفاق می افتد که شما کنترل آن را ندارید، هرچه بیشتر اتفاق بیفتد، بیشتر در معرض از دست دادن مینای دندان قرار می گیرید. فرسایش مینای دندان باعث ایجاد حساسیت بیش از حد می شود. در نتیجه، دهان شما به سختی می تواند نوشیدنی ها و غذاهای گرم یا سرد را تحمل کند.

علاوه بر این، بدون محافظت از مینای دندان، دندان های شما بیشتر مستعد پوسیدگی هستند. هنگامی که پوسیدگی در مینای دندان ادامه یابد، احتمال عفونت بیشتر می شود.

دندان قروچه نیز با شکستن دندان ضعیف و فرسوده شدن هرگونه پرشدگی باعث آسیب می شود. سطح دندان ها می تواند فشار ناشی از جویدن و گاز گرفتن را تحمل کند، اما فشار اضافی ناشی از فشردن و آسیاب شدن پایدار نیست. در نتیجه دندان دچار شکستگی یا ترک می شود. علاوه بر تحمل درد طاقت فرسای ناشی از شکستگی دندان، باید برای درمان به دندان پزشکان مراجعه کنید.

گاهی اوقات دندان پزشک می تواند عمل پر کردن را انجام دهد اما ممکن است در نهایت به درمان پرهزینه تری مانند تاج، کانال ریشه یا از دست دادن دندان نیاز داشته باشید. از دست دادن دندان را می توان از طریق پل یا ایمپلنت برطرف کرد.

2_ اختلال مفصل گیجگاهی فکی را برطرف می کند

مفصل گیجگاهی فکی، فک و جمجمه را به هم متصل می کند و ماهیچه هایی را که برای جویدن استفاده می کنید تحت تأثیر قرار می دهد. در حالی که دندان های خود را در حالت فشردن فشرده می کنید، به مفصل گیجگاهی فکی فشار وارد می کنید که می تواند باعث ناهماهنگی شود. در صورت عدم هم راستایی، دچار اختلال عملکرد مفصل گیجگاهی فکی می شوید.

این اختلال باعث ایجاد مشکل در جویدن، درد در اطراف و داخل گوش شما و حتی سردرد می شود. همچنین ممکن است به دیسک مفصلی آسیب برسانید که غیر قابل جبران است و می تواند باعث جابجایی دیسک شود. این می تواند منجر به قفل شدن یا بستن غیر منتظره فک شما شود. پوشیدن محافظ شب از پیشرفت این اختلال جلوگیری می کند زیرا هر گونه تنشی را که می توانید بر عضلات ایجاد کنید، کاهش می دهد.

3_ جلوگیری از سردردهای مزمن

گردن درد ها و سردردهای مزمن معمولاً اولین علائم دندان قروچه از زمان اختلال عملکرد مفصل گیجگاهی فکی از طریق میگرن است. ماهیچه های کشیده در گردن، شانه ها، دهان و فک باعث سردرد می شوند. با این حال، قبل از این که برای تشخیص سردرد خود به عنوان دندان قروچه عجله کنید، می توانید بررسی کنید که سردردها در واقع به دلیل دندان قروچه و فشردن دندان ها ایجاد شده اند.

از یک متخصص کمک بگیرید

برای این که بفهمید منشا و دلیل سردردها، حساسیت دندان هایتان، اختلال مفصل گیجگاهی فکی و یا هر نوع مشکل دیگری از بیماری بروکسیسم ( دندان قروچه) است یا خیر حتما به یک متخصص مراجعه کنید.

همچنین از مصرف خودسرانه نایت گاردها خودداری کنید چرا که منشا دندان قروچه باید توسط متخصص تشحیص داده شود.

لابراتور پروتز دندان اسپید طیف وسیعی از خدمات دندان سازی، از جمله ساخت انواع پلاک، ساخت انواع نایت گارد، ساخت کلیه پروتزهای متحرک، ساخت دستگاه های ارتودنسی، آستری کردن دندان مصنوعی لق و ساخت دندان مصنوعی ژله ای و بسیاری خدمات دیگر را ارائه می دهد.

آدرس دندانسازی اسپید: جنت آباد جنوبی، بالاتر از میدان چهارباغ، پلاک 177 ساختمان فراز

شماره تماس: 02144485822   و   09121036693

نایت گارد

نتیجه گیری

توجه داشته باشید که نایت گارد باید متناسب با دهان و دندان های شما باشد. وضعیت قرارگیری دندان ها تاثیر زیادی در راحتی شما هنگام استفاده از نایت گارد خواهد داشت.

همچنین هنگام استفاده از گارد شب ( نایت گارد) به تاریخ انقضای آن و چگونگی نگهداری از نایت گارد خود توجه کنید. دندانسازی اسپید می تواند برای حل انواع مشکلات شما نایت گارد هایی متناسب با وضعیت دندان هایتان و حالت فک شما طراحی و تولید کند، برای اطلاع از قیمت ساخت انواع نایت گارد با شماره های دندانسازی در تماس باشید.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *