ساعت کاری از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر
تهران_ جنت آباد جنوبی
0912-1036693
ساعت کاری از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر
0912-1036693
تهران جنت آباد جنوبی
جستجو

چگونه از ایمپلنت های دندانی خود مراقبت کنیم

چگونه از ایمپلنت های دندانی خود مراقبت کنیم

ایمپلنت های دندانی زمانی استفاده می شوند که یک دندان از ریشه درون دهان کاملا از بین رفته باشد، با وجود این که گذاشتن ایمپلنت های دندانی هزینه های بسیاری دارد، عموما افراد این سوال برایشان پیش میاید که چگونه از ایمپلنت های دندانی خود مراقبت کنیم؟ در این مقاله

تمیز نگه داشتن دهان و ایمپلنت های دندانی

نحوه مراقبت از ایمپلنت های دندان با طول عمر و کیفیت آن ها  ارتباط مستقیم دارد.

شما باید از روزی که با جراحی ریشه های مصنوعی دندان هایتان را به استخوان فک نصب می کنید، شروع به تمیز کردن دیگر دندان های خود به طور معمول با مسواک و خمیر دندان کنید. اما در نظر داشته باشید که در چند روز اول از مسواک زدن محل جراحی خودداری کنید، اما پس از رفع حساسیت، باید شروع به تمیز کردن دقیق این ناحیه با مسواک کنید.

استفاده از دهانشویه خانگی (یک فنجان آب داغ با یک قاشق چایخوری نمک) برای افزایش سرعت بهبودی در هفته اول بسیار تاثیر گذار است. دهانشویه را با آب ولرم تهیه کنید و آن را روی محل جراحی شده نگهدارید تا دمایش کامل کاهش یابد. این کار را هر چقدر بیشتر انجام دهید بهبودی زودتر حاصل می شود. این هم می تواند راهکاری باشد برای جواب به این سوال که بهبودی بعد از ایمپلنت چقدر طول می کشد؟ بستگی به میزان رسیدگی شما دارد.

سعی کنید تا جایی که ممکن است غذاهای که میل می کنید، در قسمتی از دهانتان بگذارید که جراحی انجام نشده است. بعد از خوردن غذا حتما دهان خود را بشویید.

به شما توصیه می شود تا زمانی که زخم خوب نشده است، سیگار نکشید، زیرا این امر به شدت سرعت بهبودی را کاهش می دهد.

پس از درمان ایمپلنت از مصرف چه چیزهایی باید اجتناب کرد؟

مراقب باشید که فقط نوشیدنی های سرد بخورید و تا زمانی که بی حس کننده موضعی از بین نرفته است، غذا نخورید. در روز اول از مصرف نوشیدنی‌های داغ یا غذای گرم خودداری کنید و مایعات را روی ناحیه جراحی شده نریزید. سعی کنید ناحیه مورد نظر را با زبان یا انگشتان خود لمس نکنید. در 48 ساعت اول ورزش های شدید انجام ندهید (مثلاً دویدن یا باشگاه رفتن).

آیا تورم یا کبودی در اطراف ایمپلنت وجود خواهد داشت؟

ممکن است پس از درمان مقداری تورم و کبودی در اطراف ایمپلنت ایجاد شود – این کبودی ها معمولاً دو تا سه روز بعد ممکن است افزایش یابند. این کاملا طبیعی است و هر دو به طور طبیعی و خود به خود پس از چند روز ناپدید می شوند. تورم را می توان با بسته های یخ که در یک حوله پیچیده شده کاهش داد. هر بار حداکثر ده دقیقه تا بیست دقیقه کیسه یخ را روی ناحیه گونه نگه دارید. اما بعد از بیست و چهار ساعت قرار دادن محل ایمپلنت در گرمای ملایم، مفیدتر است.

آیا بعد از عمل ایمپلنت درد وجود خواهد داشت؟

درد وجود دارد، اما انقدر شدید نخواهد بود که دارو بر آن تاثیر گذار نباشد. اگر چه ممکن است چند روز بعد از هر عمل جراحی در دهانتان درد داشته باشید، اما می‌توان آن را به راحتی با مسکن‌های ساده کنترل کرد. شما باید اینها را به طور منظم در حداکثر دوز اعلام شده برای دو روز اول پس از جراحی مصرف کنید. هر مسکنی را که به طور معمول برای سردرد، درد و رگ به رگ شدن مصرف می کنید (ایبوپروفن و پاراستامول ترکیب خوبی هستند) مصرف کنید و اولین دوز خود را قبل از از بین رفتن کامل بی حس کننده موضعی مصرف کنید.

اگر بعد از چند روز افزایش درد و افزایش تورم را تجربه کردید، باید در اسرع وقت به مرکز به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که محل جراحی برای نصب ایمپلنت دچار عفونت نشده باشد. و بتوانید بعد از چند ماه و بعد از قرار گرفتن ریشه های مصنوعی در استخوان فک، روکش را قرار دهید.

بخیه های اطراف ایمپلنت

بخیه ها اغلب حدود دو تا سه هفته باقی می مانند، اما بعد از آن خارج می شوند. اگر آنها ناراحت کننده یا آزاردهنده هستند، می توانید با دندانپزشک خود صحبت کرده تا در صورت امکان زودتر کشیده شوند.

مقداری خونریزی جزئی پس از جراحی در دهان کاملا طبیعی است. اگر این حالت ادامه داشت، با گاز گرفتن محکم بر روی یک سواب گاز مرطوب یا دستمال تمیز به مدت شصت دقیقه در حالی که صاف نشسته اید، به محل فشار وارد کنید. مدام گاز را چک یا تعویض نکنید. در صورت ادامه خونریزی به هر دلیلی پس از اعمال فشار از این طریق، با دندان پزشک خود تماس بگیرید.

اگر به شما یک دوره آنتی بیوتیک داده شده است تا بعد از جراحی مصرف کنید، لطفاً مطمئن شوید که دوره را کامل کرده اید.

ما می خواهیم بهبودی شما تا حد امکان آرام و دلپذیر باشد. بسیار مهم است که این دستورالعمل ها را با دقت دنبال کنید – اگر نگرانی یا سؤالی در مورد روند درمان خود دارید، لطفاً با ما تماس بگیرید.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *