ساعت کاری از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر
تهران_ جنت آباد جنوبی
0912-1036693
ساعت کاری از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر
0912-1036693
تهران جنت آباد جنوبی
جستجو

ونیر دندان چینی چیست؟ مزایای ونیر دندان

ونیر دندان چینی چیست؟ مزایای ونیر دندان

ونیر دندان چینی پوسته‌های خیلی نازکی هستند که در بخش جلوی یک یا چند دندان شما قرار گرفته و به آن‌ها می‌چسبند. روکش پرسلن معمولا با سفید کردن دندان‌ها یا یکی دیگر از گزینه‌های دندانپزشکی زیبایی ترکیب می‌گردد تا لبخند درخشان و بی‌عیب و نقصی را به شما هدیه می دهند.

معمولا ونیرها از پرسلن ساخته می‌شوند، ولی در برخی موارد امکان دارد از مواد کامپوزیتی به رنگ دندان نیز ساخته شوند. ونیر دندان چینی مانند لایه بیرونی و براق دندان‌های شما (مینا)  قرار می گیرد و ظاهری طبیعی را ارائه می‌دهد، که مطابق با سایه دندان‌های دیگر شما می باشد.

مزایای ونیر دندان چینی

برجسته‌ترین مزیت ونیر دندان چینی، طبیعی بودن آن‌ها در کنار دندان‌های خودتان است. همینطور سطح صاف و براق آن‌ها ظاهر دندان شما را بهبود می‌بخشد.

سایر فواید ونیر دندان چینی شامل موارد زیر می باشد:

 • استفاده از نخ دندان یک بار در روز، و شستشو با آب یا دهانشویه بعد از غذا لازم است، نیاز به مراقبت خاصی ندارد، فقط بهداشت دهان و دندان مناسب از جمله مسواک زدن دو بار در روز
 • فرایند ساخت و نصب آن ساده می باشد و طی دو جلسه انجام می‌گردد.
 • به اندازه تاج دندان به تراشیدن و کاهش سطح دندان احتیاج ندارد، ولی با این حال پایه محکمی دارد و بهبودی قابل توجهی را از نظر زیبایی به شما ارائه می کند.
 • در برابر لکه دار شدن در اثر مصرف مواد غذایی مثل نوشیدن چای و قهوه مقاوم می باشد.
 • ماندگاری بالا تا 15 سال دارد.
 • با سایر دندان‌ها و بافت لثه به خوبی ترکیب می‌گردد.
 • برای داشتن دندان هایی روشن‌تر که با روکش جدید مطابقت داشته باشد، می توانید دندان هایتان را سفید تر کرده و هم رنگ ونیر دندان کنید.

ونیر دندان چینی برای چه کسانی مناسب است؟

اکثر زنان و مردان علاقه مند به ونیر دندان چینی، کاندیدای مناسبی برای این کار هستند، ولی شما بایستی پیش از شروع ترمیم از سلامت دهان و دندان خود مطمئن باشید.

نزدن مسواک و نخ دندان می‌تواند به سرعت سبب پیشرفت بیماری لثه گردد، که این امر به دلیل این که لثه ها بیمار شده اند و توانایی نگهداری از دندان ها را ندارند، باعث نابودی دندان ها می شود.

درمان  بیماری پریودنتال امکان دارد برای آماده شدن دندان و لثه برای ونیر دندان چینی نیاز باشد. این امر در خصوص پوسیدگی دندان یا آبسه نیز صدق می‌کند. درست است که زیبایی لبخند شما مهم است ولی سلامت کلی لثه، دندان‌ها و فک شما نخستین مسئله ای است که بایستی به آن دقت نمایید.

ونیر دندان چینی برای این افراد مناسب است:

چنانچه یک یا چند مورد از این مشکلات دندان را داشته باشید، ونیر دندان چینی می‌تواند برای شما بسیار مناسب باشد:
 • نامرتب بودن دندان‌ها حتی به مقدار کم
 • مشکلات جزئی مثل ترک، کجی دندان‌ها و سایر عیب‌های ظاهری
 • چنانچه بیش از یک مشکل زیبایی در دندان ها و لبخند شما وجود داشته باشد، می توانید از ونیر دندان چینی کمک بگیرید، زیرا روکش پرسلن می‌تواند چندین مشکل را به صورت هم زمان برطرف نماید.
 • چنانچه دندان های شما بد رنگی قابل توجهی داشته باشند که به دیگر روش های درمان و سفید شدن پاسخ نمی دهد، می توانید از ونیر دندان برای رفع بد رنگی دندان هایتان کمک بگیرید. =

دندانپزشک هنگام مشاوره و معاینه اولیه در مورد گزینه‌های مناسب برای شما بحث خواهد کرد و برای دستیابی به نتایج مورد نظر، یک برنامه درمانی را برای شما در نظر می‌گیرد.

 

ونیر دندان چینی برای چه کسانی  نامناسب است؟

از مهم ترین نشانه‌هایی که امکان دارد ونیر دندان چینی را به گزینه نامناسبی برای شما تبدیل نماید:
 • دندان قروچه و ضعیف بودن سلامت دهان و دندان
 •  نداشتن مینای دندان به اندازه کافی

 در چنین شرایطی، دندانپزشکان امکان دارد گزینه های دیگری را به جای ونیر دندان چینی پیشنهاد دهند:

جایگزین های ونیر دندان:

تاج دندانی

تاج‌ها بسیار شبیه به روکش‌های پرسلن می باشند ولی تفاوت آن‌ها این است که به جای بخش جلوی دندان، کل دندان را می‌پوشانند. تاج‌های دندانی استحکام دندان‌های شما را افزایش می‌دهند و کمتر تهاجمی هستند.

باندینگ دندان

پزشکان در این روش بدون از بین بردن مینای دندان، رزین کامپوزیت را روی دندان اعمال می‌نمایند. مواد رزین نیز مثل ونیرهای چینی از نظر تطابق با دندان‌های مجاور، ساخته و صیقل داده شده‌اند تا نتایج درمان طبیعی به نظر برسد.

ارتودنسی

چنانچه نگرانی اصلی شما دندان‌های نامرتب و کج می باشد، ارتودنسی مثل بریس‌های شفاف، بریس‌های سنتی یا ارتودنسی نامرئی می‌تواند یک لبخند صاف به شما بدهد. نقص این روش درمانی این می باشد که می‌تواند از شش ماه تا چند سال زمان بر باشد.

سفید کردن دندان‌ها

دندانپزشکان دو روش درمانی را برای سفید کردن دندان ارائه می‌دهند:

روش سفید کردن در مطب

روش سفید کردن در مطب حاوی سفید کردن دندان با دستگاه زوم می باشد که نتایج آن فوری است.

بکارگیری از تری‌های مخصوص

 بکارگیری از تری‌های مخصوص نیز روشی برای سفید کردن دندان در خانه می باشد که دندان‌های شما را به راحتی و به تدریج روشن می‌کند.

سفید کردن دندان تنها می‌تواند لکه‌های ناشی از عادات سبک زندگی مثل مصرف نوشیدنی های تیره یا سیگار کشیدن را برطرف کند. لکه‌های عمیق ناشی از داروها، پر شدن نقره‌ای (آمالگام) یا آسیب‌دیدگی به دندان یا دهان، با این روش‌ از بین نمی‌روند.

مراقبت از ونیر دندان چینی

روکش پرسلن یا ونیر دندان چینی با دوام می باشد، ولی مثل هر روش درمانی دیگری، این روکش‌ها نیز کامل نیستند و برای ماندگاری بیشتر بایستی از آن‌ها مراقبت نمایید.

بعد از قرار دادن روکش‌ها، دندانپزشک شما در مورد دستورالعمل‌های مراقبتی آن‌ها با شما صحبت خواهد کرد. در اینجا نکاتی وجود دارد که به شما کمک می‌نماید تا از ونیرهای دندان چینی خود به بهترین وجه مراقبت نمایید و کارایی آن‌ها را حفظ نمایید:

از عادت‌هایی که می تواند برای ونیر دندان چینی مضر باشد دوری نمایید

برخی از عادت‌های روزمره می‌توانند به روکش‌های شما آسیب برسانند و احتمالا شما از آن‌ها بی اطلاع باشید. چنانچه روی دندان‌های خود روکش دارید، حتما از انجام فعالیت‌های زیر خودداری کنید:

 • دندان قروچه و فشردن دندان‌ها. این عادت می‌تواند سبب گردد ونیر شما لب پر شود و خارج گردد. چنانچه شب‌ها دندان قروچه می‌کنید، بهتر می باشد از یک محافظ دندان شبانه استفاده نمایید.
 • عدم استفاده از ونیرهای خود برای باز کردن بسته بندی‌ها
 • استفاده نکردن از گارد دهانی در زمان شرکت در ورزش‌ها و فعالیت‌های پربرخورد
 • استفاده از دندان‌های روکش شده خود برای گاز زدن مواد غذایی مثل نان‌های سخت یا استیک سفت ، جویدن غذاهای سخت مثل یخ، مغزهای پاپ کورن، آجیل، آبنبات

ونیر دندان چینی چقدر ماندگاری دارد؟ 

ماندگاری ونیرهای دندان چینی به صورت کلی بیشتر از 10 سال می باشد، در حالی که برخی از آن‌ها حتی 20-25 سال نیز دوام می‌آورند! مثل هر چیز دیگری، ماندگاری روکش‌های پرسلن نیز به میزان مراقبت شما و نگهداری از آن‌ها بستگی دارد.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *