ساعت کاری از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر
تهران_ جنت آباد جنوبی
0912-1036693
ساعت کاری از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر
0912-1036693
تهران جنت آباد جنوبی
جستجو

بیماری پریودنتال یا بیماری لثه periodental

بیماری پریودنتال یا بیماری لثه periodental

بیماری پریودنتال یا بیماری لثه periodental

 • در این مقاله به سوالات زیر پاسخ داده می شود:
 • چه چیزی باعث بیماری لثه می شود؟
 • چگونه از بیماری لثه جلوگیری کنیم
 • علائم بیماری پریودنتال
 • درمان بیماری پریودنتال
 • سایر پیامدهای سلامتی بیماری پریودنتال

چنانچه شما هم دارای لثه های حساس هستید که گاهی خونریزی می کنند، این امکان وجود دارد که مبتلا به بیماری پریودنتال، عفونت و یا التهاب لثه ها، رباط ها و استخوان اطراف دندان باشید. دانستن علل، درمان ها و مراحل پیشگیری از بیماری لثه بسیار مهم است تا بتوانید از سلامت دهان و دندان خود محافظت کنید.

بیماری پریودنتال

بیماری پریودنتال یا بیماری لثه

پریودنتال در لغت به معنای اطراف دندان است، بنابراین بیماری پریودنتال به عفونت و التهاب لثه‌ها، رباط‌ها یا استخوانی اطلاق می‌شود که دندان‌های شما را احاطه کرده و می‌تواند از نظر شدت متفاوت باشد. مراحل اولیه شامل التهاب لثه است، جایی که عفونت فقط در لثه های شما دیده می شود و لثه های شما ملتهب، قرمز و حتی ممکن است خونریزی کنند. بیماری های لثه قابل درمان هستند و اگر زود تشخیص داده شود، می توان اثرات منفی آن را کاهش کرده و از بین ببریم.

دلایل بروز بیماری لثه

بهداشت ضعیف دهان یا باکتری های کنترل نشده از پلاک دندان و سموم تولید شده توسط آن باکتری باعث بروز بیماری پریودنتال می شود . در صورت عدم درمان بیماری پریودنتال بیوفیلم پلاک می تواند در زیر خط لثه پخش شود. این سموم باعث عفونت و التهاب در لثه ها می شوند و بافت ها و استخوان هایی که از دندان های شما حفاظت می کنند، را از بین می برند.

در مرحله بعد، لثه‌های شما شروع به فاصله گرفتن از دندان‌ها می‌کنند و پاکت‌های پریودنتال را تشکیل می‌دهند، یا فضاهایی بین دندان‌ها و بافت لثه شروع به عقب‌رفتن می‌کند. هنگامی که این پاکت ها عفونی و عمیق می شوند، بافت لثه و استخوان بیشتری از بین می روند. در نهایت این تخریب باعث عقب نشینی لثه ها و لق شدن دندان های شما می شود و حتی ممکن است مجبور شوید دندان هایتان را بکشید.

راهکار های جلوگیری از بروز بیماری های لثه

از آنجایی که اثرات این بیماری دندانی و مراحل شدید بیماری لثه را نمی توان به طور کامل از بین برد، مهم است که یک روال مراقبت پیشگیرانه قبل از پیشرفت و بروز بیماری ایجاد شود.

اگر بهداشت دهان و دندان را با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه رعایت کرده و آن را به درستی انجام دهید، این کار باعث حذف پلاک از روی دندان ها و جلوگیری از ایجاد این نوع بیماری می شود.

همچنین توصیه می شود هر شش ماه یک بار برای جرم گیری حرفه ای به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا پلاک و جرم در قسمت هایی از دهان که دسترسی به آن ها سخت تر است را با کمک دندانپزشک خود، از بین ببرید.

اما اگر از قبلا به بیماری پریودنتال مبتلا هستید، دندانپزشک یا دندانساز شما ممکن است ویزیت های مکرر و اجرای یک برنامه درمانی فشرده تر را برای شما توصیه کند.

دانستن عوامل زیر که می تواند شما را در معرض خطر بیماری لثه قرار دهد برای پیشگیری مهم است:
 • ژنتیک
 • دندان ها، بریس ها و بریج های کج یا شلوغ
 • دندان قروچه، یا فشردن دندان ها
 • مصرف تنباکو
 • برخی داروها
 • برخی بیماری ها
 • تغذیه نامناسب
 • فشار
 • هورمون ها

علائم بیماری لثه

علائم می تواند در افراد و با توجه به زمان بروز بیماری متفاوت باشد، این امکان وجود دارد که هیچ گونه علائمی وجود نداشته باشد و یا اینکه فرد مبتلا درد های خیلی شدیدی را تجربه کند.

 • لثه های قرمز، متورم، حساس یا دارای خونریزی.
 • لثه ها در حال عقب نشینی یا فاصله گرفتن، از دندان هستند.
 • حساسیت غیر طبیعی دندان، به ویژه در اطراف خط لثه.
 • لق شدن دندان یا احساس درد در هنگام جویدن.
 • بوی بد یا طعم بد در دهان.

اگر هر یک ا ز این علائم را  احساس وز.ذمدکمامح، برای ارزیابی با یک متخصص دندانپزشک قرار ملاقات بگذارید. آنها لثه های شما را با یک پروب دندانی معاینه می کنند تا به دنبال عفونت باشند. همچنین ممکن است برای مقایسه با اشعه ایکس قدیمی‌تر و شناسایی هرگونه تغییر در دندان‌ها یا استخوان‌ها، اشعه ایکس جدید بگیرند. اگر نیاز به ارجاع به متخصص باشد، دندانپزشک شما را به متخصص پریودنتیست ارجاع می دهد.

periodental

درمان بیماری لثه

اگر بیماری پریودنتال در شما تشخیص داده شود، درمان ممکن است بسته به شدت مورد شما متفاوت باشد. برخی از این درمان ها عبارتند از:

پوسته پوسته شدن و صاف کردن ریشه

برای مراحل اولیه درمان بیماری لثه، ممکن است درمان های غیرجراحی برای بازگرداندن سلامت دندان در دسترس باشد. جرم گیری یک روش تمیز کردن عمیق است که با دقت پلاک و جرم دندان را در بالا و پایین خط لثه از بین می برد. روت پلنینگ پلاک و تارتار را از سطوح ریشه جدا می کند و لکه های ناهمواری را که باکتری ها را به دام می اندازند و یا نگه می دارند صاف می کند. هنگامی که دندان ها تمیز شدند، بافت لثه می تواند شروع به ترمیم شدن کند.

جراحی لثه

اگر پاکت‌های پریودنتال اطراف دندان‌های شما آنقدر عمیق شوند که تمیز کردن آن ها با رعایت بهداشت دهان و دندان در خانه و مراقبت های ویژه مشکل باشد، ممکن است از روش کوچک کردن پاکت استفاده شود. در طی این روش، دندانپزشک برش هایی را در لثه های شما ایجاد می کند تا بافت را به عقب برگرداند و دسترسی بیشتری به ریشه ها برای پوسته ریزی موثرتر و صاف کردن ریشه در زیر خط لثه و تمیز کردن عفونت باکتریایی فراهم می کند. این امر امکان اتصال مجدد بافت لثه به دندان را فراهم می کند.

جراحی پیوند لثه

 اگر بیماری پریودنتال پیشرفت کند و لثه ها شروع به عقب نشینی کنند، پریودنتیست ممکن است جراحی را برای تغییر شکل لثه ها یا پیوند بافت جدید برای پوشاندن ریشه های دندان توصیه کند. در طی این جراحی، پریودنتیست بافت لثه را – معمولاً از سقف دهان – می گیرد تا ریشه را بپوشاند و از پوسیدگی، تحلیل استخوان و تحلیل بیشتر دندان محافظت کند.

درمان بیماری پریودنتال-روش های احیا کننده

 هنگامی که پریودنتال استخوان پشتیبان دندان شما را از بین می برد، روش های ترمیمی ممکن است به معکوس کردن برخی از آسیب ها کمک کند. پس از اینکه پریودنتیست ریشه را در معرض دید قرار داد و باکتری ها را از بین برد، ممکن است استخوان را به ناحیه اطراف دندان پیوند بزند تا بدن شما را تشویق کند تا استخوان و بافت از دست رفته را بازسازی کند. به مرور زمان – اگر استخوان کافی وجود داشته باشد – ممکن است کاندیدای ایمپلنت های دندانی برای جایگزینی دندان های از دست رفته باشید.

استخراج

 در بدترین موارد بیماری لثه، تحلیل استخوان به قدری شدید است که دندان را نمی توان نجات داد و باید آن را  از دهان خارج کرد.

تاثیر بیماری لثه بر سلامتی کل بدن

متأسفانه تأثیر منفی بیماری لثه فراتر از دهان شما است و محققان در حال یافتن پیوندهای بیشتر و بیشتری بین بیماری لثه و سلامت کلی بدن انسان هستند. برخی از این مشکلات سلامتی عبارتند از:

بیماری قلبی

عفونت در لثه ها ممکن است خطر گرفتگی عروق را افزایش دهد و حتی در صورت داشتن مشکلات قلبی علائم را تشدید کند.

سکته

این بیماری ممکن است خطر سکته مغزی ناشی از انسداد عروق را افزایش دهد.

بیماری تنفسی

باکتری‌های دهان ممکن است به ریه‌ها سرایت کرده و باعث عفونت ریه یا بدتر شدن شرایط ریه شوند. بزرگسالان با نقص ایمنی مبتلا به بیماری لثه ممکن است در معرض خطر ابتلا به ذات الریه شدید باشند.

تولد زودرس

بیماری لثه در دوران بارداری ممکن است احتمال زایمان زودرس و احتمال کم وزنی هنگام تولد را افزایش دهد.

دیابت

بیماری لثه توانایی کنترل قند خون را برای افراد دیابتی دشوارتر از افراد دارای لثه سالم کند.

نتیجه گیری

توجه داشته باشید که دندان های حساسی را که خون ریزی دارند نادیده نگیرید، هر چه زودتر بیماری لثه تشخیص داده شود و درمان شود، سریع تر می توانید دهان و دندان سالم تری داشته باشید.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *