ساعت کاری از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر
تهران_ جنت آباد جنوبی
0912-1036693
ساعت کاری از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر
0912-1036693
تهران جنت آباد جنوبی
جستجو

طول عمر کامپوزیت ونیر چقدر است؟ + عوارض و مزایا

طول عمر کامپوزیت ونیر چقدر است؟ + عوارض و مزایا

یکی از مزایای روکش کامپوزیت ونیر این است که لازم نیست تمام دندان توسط آن پوشیده شود. در این مورد، بجز دو دندان جلویی، فقط لایه فوقانی مجاور لثه از هر دندان توسط روکش کامپوزیت پوشیده می گردد تا تغییر رنگ های زرد دندان را پنهان کند. این کار با تکنیک هایی مثل روکش های سرامیکی امکان پذیر نمی باشد. همچنین از دیگر مزایای آن می توان به طول عمر کامپوزیت ونیر دندان اشاره کرد.

روکش های کامپوزیت برای تغییر فوری لبخند شما نیاز به تراشیدن و تزریقی ندارد! این فرآیند زمانی که توسط یک دندان پزشک متخصص زیبایی مجرب و ماهر انجام شود خیلی ساده است.

در دندان پزشکی، قرار دادن لایه ای نازک از جنس هر ماده ای بر روی دندان ها روکش کامپوزیت یا لمینت نامیده میشود. روکش کامپوزیت، لایه ای از جنس رزین می باشد که به طور مستقیم روی دندان ها قرار داده میشود. پس جنس آن سرامیکی نمی باشد.

کامپوزیت دندان چقدر عمر می کند؟ روکش های کامپوزیت قابلیت جایگذاری در یک روز را دارند و ماندگاری و طول عمر کامپوزیت ونیر حدود 5 تا 7 سال خواهد بود و همچنین به ترمیم نیاز دارند. اگر به خوبی از آنها نگهداری نشود، میتوانند حساس به خردشدگی باشند. هزینه انجام این روش معمولا نصف روکش های سرامیکی است. روکش های سرامیکی عمر بیشتری دارند و 12 تا 25 سال عمر میکنند، همچنین لازم نیست ترمیم شود. هر دو روش میتوانند برای جنبه های زیبایی استفاده گردد و نتایج شگفت انگیزی خواهند داشت.

هر دو روش باید با رویکرد کامل زیبایی بررسی گردند پس ما نیازها و طرح های مدنظر شما را خواهیم دانست. دندانپزشکی زیبایی کار تمام دندان پزشکان نیست زیرا نیاز به توجه شدید به جزئیات دارد. ما برای افراد بالای 12 سال کار روکش را انجام می دهیم.

لمینت دندان چقدر عمر میکند؟

لمینت دندان چقدر عمر میکند؟

ماندگاری لمینیت حدود 10 سال می باشد و حتی امکان دارد بیش از آن هم دوام بیاورند. عمر لمینت دندان به بهداشت دهان و دندان و نگهداری از لمینت دندان بستگی دارد. همینطور باید دو بار در سال برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه کنید.

آیا کامپوزیت دندان به راحتی می شکنند؟

خیر. روکش های کامپوزیت به راحتی یا به همان طریقی که روکش های سرامیکی می توانند بشکنند، نخواهد شکست. روکش های کامپوزیتی به دلایل بسیاری میتوانند دچار کندگی شوند، شایع ترین دلیل گاز زدن و جویدن غذاهای سفت و سخت یا شکستن مواد غذایی با دندان است. اما بالا بودن طول عمر کامپوزیت ونیر دندان باعث شده است تا اگر روکش ها شکسته شوند، روکش های کامپوزیتی به سادگی در یک جلسه ترمیم میشوند. این ترمیم شبیه به ترمیم روکش های سرامیکی نمی باشد.

کامپوزیت ونیر چگونه انجام می شود؟

بعد از صحبت برای رسیدن به معیارهای تان، نخستین لبخند آزمایشی میتواند انجام بپذیرد. لبخند آزمایشی فرآیندی است که تغییرات در دندان های شما را در یک مدل قالب گیری شده نشان می دهد. براساس شکل و ظاهری که می خواهید روکش کامپوزیت و دندان های شما داشته باشند، کارشناس دندان پزشکی، با موم، روکش را روی مدل قالب گیری شده از دندان های شما قرار می دهد. این یک نمونه از روکش کامپوزیتی است که شما خواهید داشت و به شما اجازه می دهد تا شکل نهایی دندان هایتان را مشاهده کنید.

این کار با گرفتن یک تصویر از دندان های شما و فرستادن آن به آزمایشگاه انجام میشود. براساس خواسته ها و انتظارات شما، تغییراتی روی دندان های شما که روی مدل قالب گیری شده است توسط یک دندان پزشک مجرب انجام می پذیرد.

در همین حال، چنانچه تصمیم به سفید کردن دندان هایتان قبل از روکش کردن آن ها داشته باشید، این کار انجام می پذیرد. وقتی دندان های شما سفید شدند، روکش کامپوزیتی به صورت مستقیم روی دندان ها قرار می گیرند، شکل می گیرند و پولیش میشوند.

قلموی کامپوزیت دندانپزشکی

در دندانپزشکی از ابزارهای مختلفی استفاده می کنند که یکی از آنها قلم کامپوزیت می باشد. این قلم ها چند نوع دارند که بر اساس شماره، دسته بندی می شوند. برخی قلم ها برای کارهای زیبایی کامپوزیت و برخی برای کارهای ترمیمی کامپوزیت استفاده می گردد.

نکته ای که باید دندانپزشکان دقت کنند این است که قلم را از وسط بگیرند و انگشت خود را به سر مودار قلم نزدیک نکنند. همینطور با حرکت مچ دست، به نوک قلم و دندان فشار وارد نمایند.

بهترین کاندید استفاده از کامپوزیت ونیر کدام است؟

تقریبا همه میتوانند از این شیوه برای موارد زیر استفاده کنند:

  • بهبود ظاهر و نمای دندان ها.
  • برای محافظت از سطح دندان ها.
  • تغییر رنگ دندان ها، معمولا برای سفیدتر کردن آن ها.
  • براق تر و شفاف تر کردن ظاهر دندان ها.
  • نزدیک کردن فضای بین دندان ها یا بزرگتر کردن دندان ها.
  • ترمیم هرگونه پریدگی یا شکستگی در دندان ها.

بهترین مارک کامپوزیت ونیر دندان کدام است؟

بهترین مارک کامپوزیت ونیر دندان کدام است؟

در ایران برندهای کامپوزیت زیادی وجود دارد. کامپوزیت های ژاپنی با مارک های Kuraray، Geanial و … کامپوزیت های 3M و Bisco و Cosmedent آمریکایی در بسیاری از دندانپزشکی ها استفاده می شود و کیفیت خوبی دارند. همچنین برندهای Ultradent و ایویکولار آی پی اس نیز مورد تأیید هستند.

حتی کامپوزیت های کره ای نیز دارای استانداردهای لازم می باشند. مهمترین نکته در طول عمر کامپوزیت ونیر ها و ماندگاری آن ها به غیر از برند، تخصص دندانپزشک برای تعیین بهترین کامپوزیت برای دندان های شما و جایگذاری صحیح آن است.

چه بسا در بسیاری از موارد کامپوزیت های گران قیمت توسط دندانپزشکان غیر متخصص به کار گرفته شده و نتیجه مطلوبی برای بیمار نداشته است.

باید بدانیم تمام کامپوزیت های موجود در بازار دارای استاندارد لازم کیفی برای ارائه در بازارهای جهانی هستند و انتخاب نوع کامپوزیت به تشخیص دندانپزشک و اولویت های بیمار بستگی دارد.

تفاوت لمینت با کامپوزیت دندان در میزان تراش لازم برای دندان، طول عمر آن ها و میزان شفافیت این دو روکش است.

چه زمانی باید کامپوزیت دندان را ترمیم کرد؟

در شرایطی که از ظاهر طبیعی دندان خود رضایت کافی را ندارید و کامپوزیت شما در اثر استفاده مداوم، دچار شکستگی یا ساییدگی شده اند بلافاصله باید به دندان پزشک خود مراجعه کنید تا آنها را ترمیم کند. در صورتی که به درستی از کامپوزیت دندان های خود مراقبت کنید؛ دوام و طول عمری حدود ۵ تا ۷ سال دارد. بنابراین، پس از این مدت برخی از آنها شکسته شده یا ترک می‌خورند و نیاز به ترمیم یا تعویض پیدا می‌کنند. کامپوزیت دندان شکسته را می‌توان به راحتی ترمیم کرد و مراحل ترمیم کامپوزیت دندان شکسته بدون هیچگونه دردی و در زمان خیلی کوتاهی انجام می‌گیرد.

با وجودی که کامپوزیت ونیر ها به اندازه لمینت سرامیکی طول عمر بالایی ندارند اما ساده تر بودن مراحل ترمیم کامپوزیت ونیر بدون نیاز به تراشیدن مینای دندان، آنها را به یک گزینه ایده آل برای بیمارانی که نیاز به اصلاح طرح لبخند خود دارند؛ تبدیل کرده است. مواد رزین کامپوزیت، از جنس نوعی پلاستیک همراه با فیلر ساخته می‌شوند و حدود ۴ تا ۵ سال بدون نیاز به ترمیم، زیبایی خود را حفظ می‌کنند.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *