ساعت کاری از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر
تهران_ جنت آباد جنوبی
0912-1036693
ساعت کاری از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر
0912-1036693
تهران جنت آباد جنوبی
جستجو

مراقبت های پس از پروتز متحرک دندان چگونه انجام می شود؟

مراقبت های پس از پروتز متحرک دندان چگونه انجام می شود؟
پروتز های دندانی دستگاه‌ های متحرکی هستند که می‌توانند جایگزین دندان‌ های از دست رفته شوند و به شما کمک کنند تا عملکرد های غذا خوردن، صحبت کردن و لبخند زدن خود را با خیال راحت انجام دهید. اگر دندان های طبیعی خود را به دلیل بیماری لثه، پوسیدگی دندان یا ضربه از دست بدهید، دندان های از دست رفته، شما را از نظر عملکردی و زیبایی کامل می کند. این برای سلامتی شما مفید است زیرا خوردن و صحبت کردن را برای شما آسان می کند. پس مراقبت های پس از پروتز متحرک دندان مهم ترین کار است. پروتزها دندان‌ هایی هستند که برای کمک به شما در جویدن، خرد کردن و سایر حرکات دهان طراحی شده‌اند که می‌توانید از آنها برای جایگزینی دندان ‌های از دست رفته خود استفاده کنید. بنابراین مراقبت های پس از پروتز متحرک دندان به اندازه مراقبت از دهان و دندان اهخ تهمیت دارد. شما باید مراقبت های دهان و دندانی را که برای دندان های طبیعی خود انجام داده اید، در دندان های مصنوعی یا پروتز ها نیز انجام دهید. به این ترتیب شما می توانید دندان های مصنوعی داشته باشید که هم سالم هستند و هم برای مدت طولانی قابل استفاده هستند. مراقبت از پروتز دندان برای جلوگیری از هرگونه آسیب به ظاهر خارجی دندان ها و جلوگیری از ناراحتی هایی مانند باکتری و بویی که ممکن است در دهان ایجاد شود بسیار مهم است. اگر کسانی که از دندان های مصنوعی استفاده می کنند به درستی و کامل از این دندان ها مراقبت نکنند، ممکن است با مشکلات لثه مواجه شوند.

مراقبت های پس از پروتز متحرک دندان چگونه باید باشد؟

مراقبت های پس از پروتز متحرک دندان چگونه باید باشد؟

اگرچه پروتزها کاملاً مطابق با ساختار دهان و اندازه دندان شما طراحی شده اند، اما امکان استفاده نادرست و احتمالات بروز مشکلات ناشی از آن ها به وجود آید. برای مثال، اگر پروتز دندان خود را به هر دلیلی روی سطح سختی بیندازید، ممکن است ترک بخورد یا بشکند. به همین دلیل، هنگام گذاشتن، برداشتن یا مراقبت های از پروتز متحرک دندان باید بسیار مراقب باشید و از آنها محافظت کنید. افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می کنند می توانند از برنامه های زیر برای مراقبت از دندان مصنوعی خوو استفاده کنند. مرطوب نگه داشتن پروتزها بسیار مهم است. هنگام طراحی پروتزهای مصنوعی، آنها معمولاً از موادی تولید می شوند که در برابر تفاوت دما، سایش و پارگی مقاوم هستند. این پروتزها برای انجام وظایف مشابه دندان های طبیعی و جلوگیری از موقعیت هایی مانند ترک خوردن و شکستن بسیار مقاوم هستند. هنگامی که از پروتز های مصنوعی استفاده نمی کنید، باید آنها را در آب نگهداری کنید. به این ترتیب با اطمینان از خشک نشدن پروتزها از ترک خوردن و شکستگی آنها جلوگیری می کنید. در غیر این صورت دندان های مصنوعی خشک شده و تغییر شکل می دهند و استحکام قدیمی خود را از دست می دهند و مشکلات مختلفی در دهان ایجاد می کنند.

شما باید بهداشت دهان و دندان خود را به طور منظم و صحیح انجام دهید

شما باید بهداشت دهان و دندان خود را به طور منظم و صحیح انجام دهید

کسانی که از پروتز متحرک استفاده می کنند می توانند هنگام برداشتن و قرار دادن دندان مصنوعی، باکتری های مختلفی را در دهان خود قرار دهند. به همین دلیل کسانی که از پروتزهای متحرک استفاده می کنند باید جهت مراقبت های پس از پروتز دندان، مواظب تمیز کردن منظم دهان و دندان خود باشند. علاوه بر این، تمیز کردن دندان مصنوعی برای تمیز کردن ذرات غذایی که ممکن است پس از صرف غذا روی دندان مصنوعی باقی بماند، بسیار مهم است. تمیز کردن دندان مصنوعی حداقل یک بار در روز به منظور از بین بردن انواع مواردی که با نشستن روی دندان مصنوعی باعث تشکیل پلاک و باکتری می شود، از تشکیل باکتری و پلاک جلوگیری می کند. در حین انجام بهداشت دهان و دندان می توان از خمیردندان هایی استفاده کرد که به دندان مصنوعی آسیبی نمی رساند و مخصوص پروتزهای مصنوعی تولید شده اند. از پودرهایی که می توانند دندان مصنوعی را ساییده کنند، استفاده نکنید و باید مراقب باشید که مسواک دارای موهای زائد باشد که باعث خراشیدگی و آسیب به سطح دندان مصنوعی نشود.

شما می توانید دندان های مصنوعی را با یک محلول پاک کننده تمیز کنید

شما می توانید دندان های مصنوعی را با یک محلول پاک کننده تمیز کنید

هنگامی که از دندان مصنوعی استفاده نمی کنید، می توانید از محلول های مختلف برای از بین بردن میکروب ها و باکتری هایی که ممکن است روی دندان مصنوعی ایجاد شوند استفاده کنید. با این حال، برای استفاده از این راه حل ها، قطعاً توصیه های دندانپزشک متخصص خود را فراموش نکنید. می توانید از یک پاک کننده اولتراسونیک استفاده کنید که با استفاده از امواج تمیز می کند که در بازار به عنوان محصولات مراقبت از دندان مصنوعی موجود است. باید مراقب باشید که در استفاده بیش از حد از محلول ها مراقب باشید. زیرا گرما می تواند به پروتز آسیب برساند. به همین دلیل، نمی توانید به دندان مصنوعی آسیب بزنید. علاوه بر این، نباید فراموش کنید که تمام محلول هایی که برای تمیز کردن دندان مصنوعی خود استفاده می کنید، جایگزین فرآیند های تمیز کردن مانند مسواک زدن و نخ دندان نمی شوند. هنگام تمیز کردن پروتزهای خود، همیشه باید تمیز کردن عمومی دهان و دندان خود را انجام دهید. برای جلوگیری از عفونی شدن دندان مصنوعی می توانید از ظرف نگهداری دندان مصنوعی تمیز استفاده کنید. استفاده از  قرص های تمیزکننده برای نگهداری یک شبه پروتز متحرک، خطر عفونت را در مقایسه با خشک نگه داشتن و رها کردن آن در آب کاهش می دهد و در نتیجه به سلامت کلی آن کمک می کند. این اطلاعات جایگزینی برای مشاوره با دندانپزشک نیست. لطفا برای اطلاعات دقیق تر با دندانپزشک خود مشورت کنید.

شما باید برای معاینات منظم به دندانپزشکان متخصص مراجعه کنید

مهم نیست که سلامت دهان و دندان شما چقدر خوب باشد، ممکن است در آینده مشکلات مختلفی ایجاد شود. به همین دلیل، شما باید معاینات روتین خود را به صورت سالانه توسط دندانپزشکان متخصص انجام دهید. این در مورد دندان های مصنوعی صادق است. بسیار مهم است که به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید. مطمئن شوید که دندان های مصنوعی وظایف خود را انجام می دهند و سالم هستند و نکات مربوط به مراقبت های پس از پروتز متحرک دندان را دریافت کنید.
مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *