ساعت کاری از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر
تهران_ جنت آباد جنوبی
0912-1036693
ساعت کاری از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر
0912-1036693
تهران جنت آباد جنوبی
جستجو

نحوه استفاده از پروتز متحرک

نحوه استفاده از پروتز متحرک

ممکن است برای اولین بار در زندگی خود اقدام به استفاده از پروتز متحرک کرده باشید یا سال هاست که از این نوع پروتز استفاده می کنید و یک پروتز جدید ساخته اید. حقیقت هرچه باشد، قبل از خرید پروتز برای تجربه مشکلاتی که توضیح داده می شود، آماده باشید.

عادت به استفاده از پروتز متحرک جدید نیاز به صبر و زمان دارد. در این مدت به چند هفته برای عادت به آنها نیاز دارید. بدانید که اگرچه پروتز جدید شما حتی تمام شده باشد و در دهان شما نصب شود، می توان برخی اصلاحات و تنظیمات جدید را نیز روی آن انجام داد.

به خاطر داشته باشید که برای هر گونه شکایت و مشکلی که ممکن است در حین استفاده از پروتز متحرک پیش بیاید، بدون نگرانی و وحشت، چند بار دیگر نیز برای پروتز راحت‌تر مراجعه به کلینیک برایتان الزامی است.

استفاده از پروتزهای کامل فرورفتگی گونه و لب را پر و باد می کنند. دندان های مورد استفاده در پروتزها را می توان به صورت چینی در گروه قدامی نیز طراحی کرد. در این مورد، رضایت زیبایی شناختی بالاست.

غذا خوردن با پروتز کامل دندان

ماندگاری پروتز که به صورت سفارشی با اندازه گیری فک ساخته می شود به اندازه استخوان فک پایین و بالا بستگی دارد. اگر مقدار استخوان کافی باشد، حفظ و تثبیت پروتز نیز خوب است و به راحتی می توان با پروتز غذا را آسیاب کرد.

هنگامی که پروتز کامل برای اولین بار ساخته می شود، ممکن است تا زمانی که ماهیچه های گونه و لب به آن عادت نکنند کار دشواری است.

سپس عملکردهای مربوط به استفاده از پروتز متحرک مانند گاز گرفتن، برش و ساییدن را می توان به راحتی انجام داد.

اگر میزان استخوان فک پایین و بالا کافی نباشد. پروتز ممکن است در حین غذا خوردن حرکت کند، زیرا احتباس و تثبیت دندان های مصنوعی نیز کاهش می یابد. در این حالت می توان از چسب های مخصوص استفاده کرد و یا ممکن است نیاز به حمایت از ایمپلنت های قرار داده شده در استخوان فک برای جلوگیری از حرکت پروتز باشد.

زمان استفاده از پروتز متحرک چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

زمان استفاده از پروتز متحرک چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

پروتزهای متحرک دندان وسایلی هستند که در درمان نقص یک یا چند دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند و فرد می‌تواند به راحتی هر زمان که بخواهد آن را درآورده و بپوشد.

پروتزهای متحرک که هم در بی دندانی کامل و هم در بی‌دندانی جزئی کاربرد دارند، برای بیمارانی که دندان عقبی ندارند و نمی‌توانند اتصال بریج یعنی چینی ثابت را ایجاد کنند نیز استفاده می‌شود.

سوال نحوه استفاده از پروتز متحرک دندان یکی از سوالاتی است که افرادی که قبلا از پروتز استفاده نکرده اند کنجکاو هستند تا به پاسخ آن بپردازند. نحوه چسباندن پروتز متحرک و مواردی که باید در هنگام استفاده از پروتز متحرک مورد توجه قرار گیرد، موضوع کنجکاوی است.

در ابتدا لازم است اطلاعاتی در مورد انواع دندان های مصنوعی متحرک داشته باشید. استفاده از پروتزهای متحرک که 2 نوع کامل یا جزئی دارند، همانطور که پزشک شما تجویز کرده است، سالم خواهد بود.

چگونه باید از پروتزها مراقبت کنیم؟

بیایید به سوال شما در مورد نحوه استفاده از پروتز متحرک برسیم. مهمترین مسئله برای کسانی که برای اولین بار از پروتز متحرک استفاده می کنند و تجربه استفاده از پروتز متحرک را ندارند این است که دندان مصنوعی را در حالت درازکش خارج کرده و در آب قرار دهند و مرتباً از آن نگهداری کنند.

برای استفاده سالم کافی است پروتزهای متحرک ساخته شده بر اساس قالب های مناسب لثه را با قرار دادن آنها روی کام فشار دهید.

برای کسانی که می گویند چگونه از پروتز متحرک استفاده کنیم یا از پروتز متحرک مراقبت  کنیم، به آنها هم بگوییم که به تمیز کردن دندان و دهان توجه کنند.

مصرف غذاهای نرم در هنگام استفاده از پروتزهای متحرک که در ابتدا با دهان بیگانه هستند، مفید خواهد بود. با استفاده صحیح، استفاده از پروتز پس از مدت زمان معینی آسانتر خواهد بود.

در حین استفاده از پروتزهای متحرک، تمیز کردن دندان مصنوعی خارج از دهان صحیح است. علاوه بر قرص های پاک کننده ای که با انداختن در آب استفاده می شود.

بهترین روش تمیز کردن دندان مصنوعی با استفاده از برس انجام می شود. جوشاندن دندان مصنوعی یا تمیز کردن آنها با استفاده از سفید کننده در هنگام استفاده از پروتزهای متحرک کاملاً اشتباه است.

این پاسخ کلی به این سوال است که چگونه از پروتز متحرک استفاده کنیم؟ دندانپزشک شما با جزئیات بیشتری به سوال شما در مورد نحوه استفاده از پروتز متحرک پاسخ خواهد داد.

طول عمر ایده آل پروتزها چقدر است؟ آیا می توان از آن برای یک عمر استفاده کرد؟

طول عمر ایده آل پروتزها چقدر است؟ آیا می توان از آن برای یک عمر استفاده کرد؟

برای استفاده از پروتزهای متحرک، متخصصان استفاده از دندان مصنوعی را در تمام طول روز مناسب نمی دانند. مخصوصاً برای بیماران بی دندان، بسته بودن کامل کام برای سلامت دهان و دندان منفی است، زیرا تنفس را دشوار می کند.

پروتزهای متحرک دندان را می توان برای حدود 5 سال استفاده کرد. به دلیل ساییدگی، تغییر در دندان های موجود و اثرات غذا باید به مرور زمان تغییر کند.

اگرچه بهداشت دهان و دندان در استفاده از پروتزهای متحرک رعایت می شود، اما مراجعه به دندانپزشک برای معاینه سالانه به منظور جلوگیری از آسیب به بافت های دهان مفید است.

می توانید از دندانپزشک خود بپرسید که چگونه از پروتز متحرک استفاده کنید یا چگونه از آن مراقبت کنید. به طور کلی شما می توانید از بین پروتزهای متحرک مناسب ترین مورد را برای خود انتخاب کنبد‌.

آیا می توان از این پروتزهای دندانی متحرک در بیماران استفاده کرد؟

آیا می توان از این پروتزهای دندانی در بیماران استفاده کرد؟

مانند پروتزهای کامل، پروتز پارسیل را می توان تقریباً برای هر بیمار اعمال کرد و به راحتی برای بیماران دیابتی قابل استفاده است.

بهبود کبودی‌ها و زخم‌هایی که ممکن است بعد از استفاده در دهان ایجاد شود، احتمال دارد بیشتر طول بکشد و استفاده از ژل‌های مخصوص و بزاق مصنوعی شاید ضروری باشد، زیرا ممکن است مشکل خشکی دهان در آن ها نیز وجود داشته باشد.

آیا در بیماران مبتلا به پوکی استخوان می توان از پروتز متحرک استفاده کرد؟

حجم بافت استخوانی در پروتز پارسیل اهمیت چندانی ندارد، زیرا این پروتز با تکیه گاه دندان های موجود ساخته شده است. استفاده از پروتز متحرک در بیماران آلرژیک نیز می توان استفاده کرد. ابتدا باید تست آلرژی انجام شود و مشخص شود که آلرژی چیست. در پروتزهای پارسیل از مواد فلزی و اکریلیک استفاده می شود.

در صورت وجود حساسیت به فلز می توان تشخیص داد که با کدام فلز مخالف است و با استفاده از فلز دیگری می توان از پروتز استفاده کرد. اما در صورت وجود حساسیت به اکریلیک نمی توان از پروتزهای جزئی استفاده کرد، در این صورت می توان از پروتزهای دندانی با تکیه گاه ایمپلنت استفاده کرد.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *