ساعت کاری از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر
تهران_ جنت آباد جنوبی
0912-1036693
ساعت کاری از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر
0912-1036693
تهران جنت آباد جنوبی
جستجو

اوردنچر چیست؟ مزایای انواع اوردنچر نسبت به دیگر روش های کاشت دندان

اوردنچر چیست؟ مزایای انواع اوردنچر نسبت به دیگر روش های کاشت دندان

از گذشته تا امروز راه های متفاوتی برای ترمیم دندان های آسیب دیده و یا از دست رفته به کار گرفته شده است، نیاز است که دندان های خراب و پوسیده جایگزین شوند تا ادامه زندگی با سهولت پیش رود. یکی از راه هایی که برای جایگزین کردن دندان ها استفاده می شود، اوردنچر است. در این مقاله در رابطه با تعریف اوردنچر، مزایا و معایب اوردنچر اطلاعاتی در اختیار شما قرار می گیرد.

افرادی که دندان های از دست رفته دارند، به عوارض جانبی زیر ممکن است مبتلا شوند:

 • جابجایی دندان
 • خطرات ابتلا به عفونت لثه
 • پوسیدگی دندان
 • مشکل در جویدن
 • ظاهر پیر
 • مشکل در صحبت کردن

تعریف اوردنچر

اوردنچر (implant) بر پایه ایمپلنت تک دندان یک روش جایگزینی دندان مفقود با استفاده از یک ایمپلنت دندانی است. در این روش، یک ایمپلنت (پیچ فلزی) در استخوان فک یا فکین فرد جراحی می‌شود و به عنوان پایه برای اتصال دندان مصنوعی (پل ثابت) به کار می‌رود. این روش به طور گسترده در زمینه‌های ایمپلنتولوژی و ایمپلنت‌های دندانی استفاده می‌شود.

قیمت اوردنچر بر اساس تعداد دندان و پایه های ایمپلنتی که بکار می رود، متغییر خواهد بود.

در گذشته افرادی که همه دندان های خود را از دست می دادند، تنها راه درمان آن ها گذاشتن یک دست دندان مصنوعی به عنوان جایگزین دندان های طبیعی بوده است که بدون هیچ گونه پایه ای در دهان قرار می گرفت.

بعده ها اوردنچر بر پایه ایمپلنت جایگرین این روش شد و محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرد. اوردنچر (Overdenture) دست کاملی از دندان مصنوعی است که در دهان بیمار با  کمک پایه ایمپلنت قرار می گیرد.

مراحل عمل اوردنچر بر پایه ایمپلنت تک دندان عبارتند از:

 1. تشخیص و بررسی:
  • ابتدا، پزشک متخصص بر اساس شرایط فیزیکی و جوانب دندانپزشکی فرد، تشخیص را بررسی می‌کند.
 2. برنامه‌ریزی:
  • پس از تشخیص، برنامه‌ریزی جراحی صورت می‌گیرد که شامل موقعیت ایمپلنت در استخوان، اندازه مناسب ایمپلنت، و سایر جزئیات فنی مربوط به جراحی است.
 3. جراحی:
  • ایمپلنت با استفاده از یک جراحی دقیق در استخوان جا می‌شود. این جراحی ممکن است با استفاده از مواد مختلفی از جمله تیتانیوم انجام شود.
 4. زمان بهبودی:
  • پس از جراحی، استخوان با ایمپلنت ترکیب می‌شود. این مرحله به طور طبیعی و زمان‌بر اتفاق می‌افتد و به استحکام ایمپلنت در استخوان کمک می‌کند.
 5. اتصال دندان مصنوعی:
  • بعد از بهبودی، دندان مصنوعی به ایمپلنت اتصال داده می‌شود. این دندان ممکن است از مواد مختلفی ساخته شده باشد و به شکل و اندازه دندان اصلی شما شباهت داشته باشد.
 6. مراقبت و نگهداری:
  • مراقبت منظم از دندان مصنوعی و ایمپلنت به حفظ سلامت دهان و برطرف کردن هر مشکل به وجود آمده کمک می‌کند.

این فرایند به دقت و توسط تیم متخصص اجرا می‌شود تا به نتایج مثبت و طولانی مدت منجر شود

پایه های ایمپلنت در اوردنچر

از دندان های بیمار می توان به عنوان پایه های ایمپلنت در اورنچر استفاده کرد، در صورتی که تمامی دندان ها نابود شده باشند از پایه ایمپلنت هایی که توسط متخصصین ایمپلنت دندان، طراحی می شوند، در فک بیمار قرار می گیرند.

مزایای اوردنچر های دندانی

 • هزینه به صرفه تر
 • استحکام قابل قبول
 • عدم مشکلات لقی دندان ها
 • هزینه کمتر به علت پایه های ایمپلنت کمتر
 • جلوگیری از تحلیل استخوان های فک
 • جلوگیری از چروک شدن و جمع شدن فک و حفظ ساختار صورت
 • احساس راحتی بیشتر در حین غذا خوردن
 • طول عمر بالاتر

قیمت اوردنچر

نوع پروتزی که برای دندان استفاده می شود، در میزان هزینه اوردنچر دندان تاثیر گذار است. با توجه به این که این روش درمان اوردنچر بر پایه ایمپلنت از ایمپلنت کردن دندان های هزینه کمتری دارد اما نسبت به گذاشتن دندان مصنوعی بدون ایمپلنت هزینه بیشتری دارد، ولی در دراز مدت متوجه این خواهید شد که صرفه جویی مناسبی برای استفاده از دندان های مصنوعی خود کرده اید.

هزینه اوردنچر به تعداد ایمپلنت هایی که درفک کاشته می شود، بستگی دارد. از طرف دیگر قیمت ایمپلنت اوردنچر به تعداد عمل های جراحی که بر روی فک انجام می شود، متغیر است.

برای اطلاع از قیمت اوردنچر با شماره 0912-1036693 تماس بگیرید یا از طریق واتساپ با ما در تماس باشید .

جراحی اوردنچر

منظور از جراحی اوردنچر، همان جراحی لثه ها برای قراردادن پایه ایمپلنت است. جنس پایه های ایمپلنت تیتانیوم است به دلیل داشتن سازگاری بالا با بدن و جوش خوردن با استخوان های بدن از این فلز استفاده می شود .

برای جراحی اوردنچر، دندانپزشک شما در ابتدا اینکه چند پایه برای فک شما نیاز است را تعیین می کند. سپس بر روی لثه شما برشی ایجاد می کند و پایه ایمپلنت را در درون فک شما قرار می دهد. سپس شما چند ماه احتیاج به زمان دارید تا پایه های ایمپلنت به خوبی به استخوان فک شما جوش بخورند تا بتوان اوردنچر ها را بر روی آن ها قرار داد.

اوردنچر بر پایه ایمپلنت بهتر است یا دست دندان های سنتی ؟

اوردنچر هایی که بر پایه ایمپلنت هستند، تفاوت های زیادی با دندان مصنوعی سنتی دارند. اوردنچرها به دلیل نصب شدن بر پایه های ایمپلنت دارای استحکام بسیار بالاتری هستند و جویدن با آن ها راحت تر است .

انواع اوردنچر

انواع کاشت و پروتز دندان به روش اوردنچر را می توانیم به سه دسته کلی تقسیم بندی نماییم. که در ادامه به بررسی هر یک از آن ها خواهیم پرداخت:

کاشت دندان بر پایه بافت لثه

در این روش، کاشت دندان به طور مستقیم بر روی ایمپلنت هایی که در فک بالا و فک پایین قرار گرفته اند، انجام می شود. روش اتصالی باید به طور کامل با ایمپلنت منطبق باشد.

این روش درمانی کاشت دندان شبیه ترین روش، به دندان مصنوعی های سنتی به شمار می آید. چرا که می تواند حداقل نیاز های بیمار را فراهم کند.

کاشت دندان به روش اوردنچر بر پایه ایمپلنت

این روش یکی از متداول ترین و بهترین روش کاشت دندان می باشد، ایمپلنت ها در نقش ریشه های دندانی در دهان عمل می کنند، دندان های مصنوعی به ایمپلنت ها متصل شده، یا از طریق تاج های تلسکوپی روی آن قرار می گیرند.

برای کاشت دندان با کمک اوردنچر بر پایه ایمپلنت، نیاز به کاشت 4 تا 6 ایمپلنت در فک است. البته در نهایت دندانپزشک تعیین می کند که با توجه به دندان های شما چه تعداد ایمپلنت نیاز خواهد بود.

کاشت دندان متکی بر ایمپلنت و لثه

 در این روش کاشت دندان با کمک دو ایمپلنت (به جای دندان های نیش یا آسیاب) بر روی لثه قرار می گیرد. برای این کار از یک میله برای اتصال ایمپلنت ها به یکدیگر استفاده می شود. به همین دلیل به این روش اوردنچر میله ای نیز می گویند.

فرق اودنچر با ایمپلنت

اصطلاح “اوردنچر” (Abutment) و “ایمپلنت” اغلب در زمینه‌های دندانپزشکی و ایمپلنتولوژی استفاده می‌شوند و به دو جزء مختلف از فرایند ایمپلنت دندانی اشاره دارند. در اینجا به فرق بین این دو اصطلاح پرداخته می‌شود:
 1. ایمپلنت (Implant)
  • ایمپلنت یک ساختار فلزی (معمولاً از تیتانیوم) است که در استخوان فک یا فکین جراحی می‌شود. این ساختار به عنوان پایه اصلی برای نصب دندان مصنوعی (پل، کراون) عمل می‌کند.
  • ایمپلنت توسط جراحی در استخوان جا می‌شود و در طول زمان با استخوان ترکیب می‌شود. این ارتباط استحکام و پایداری ایمپلنت را تضمین می‌کند.
 2. اوردنچر (Abutment)
  • اوردنچر یک قطعه اضافی است که بر روی ایمپلنت نصب می‌شود. این قطعه به عنوان اتصال میان ایمپلنت و دندان مصنوعی عمل می‌کند.
  • پس از بهبودی کامل ایمپلنت، اوردنچر نصب می‌شود و در ادامه دندان مصنوعی به این اوردنچر متصل می‌شود. این اتصال می‌تواند با پیچ، سویه یا سیمان صورت گیرد.
بنابراین، می‌توان گفت که ایمپلنت عنصر اصلی و جاذب درون استخوان است که به عنوان جایگزین دندان اصلی عمل می‌کند، در حالی که اوردنچر به عنوان واسطه بین ایمپلنت و دندان مصنوعی بر روی ایمپلنت نصب می‌شود تا اتصال محکمی را بین این دو فراهم آورد.
مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *